DYO ödülleri belli

Bu yıl 31'incisi düzenlenen DYO Resim Yarışması sonuçlandı. 736 sanatçının 1329 yapıtıyla katıldığı yarışmada pentür dalında Nurhan Altay, Gülgün Başarır, Barış Yılmaz, Şuayip Yücel, özgün baskı dalında ise Hikmet Sever ödüle değer görüldü.

İSTANBUL- Bu yıl 31'incisi düzenlenen DYO Resim Yarışması sonuçlandı. 736 sanatçının 1329 yapıtıyla katıldığı yarışmada pentür dalında Nurhan Altay, Gülgün Başarır, Barış Yılmaz, Şuayip Yücel, özgün baskı dalında ise Hikmet Sever ödüle değer görüldü. Ödüller önceki akşam İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde yapılan törende sahiplerine verildi. Sanatçılar plaketin yanı sıra 6'şar milyar lira para ödülünün de sahibi oldu.
İlki 1967 yılında düzenlenen DYO Resim Yarışması, Türk plastik sanatlarının önemli yarışmaları arasında yer alıyor. Resim sanatındaki güncel gelişmeler, yeni eğilim ve araştırmalar üzerine toplu bir görüş elde edilebilmesi imkânı sunan yarışma, Türk resim sanatında kendilerine bir yer açan sanatçıların pek çoğunun isimlerinden ilk kez söz ettirdikleri etkinlik olması nedeniyle, güzel sanatlar dünyasında özel bir yere sahip. (Kültür Sanat)