Ebert'in oğlundan Atatürk'e övgü

Ebert'in oğlundan Atatürk'e övgü
Ebert'in oğlundan Atatürk'e övgü
Türk devlet tiyatrosu ve operasının kurucusu Alman Carl Ebert'in oğlu Peter Ebert, "Babam, Atatürk'ün yaptığı her şeye olan bağlılığından çok etkilenmişti. Bütün ailemiz Atatürk'ten çok şey öğrendi" dedi.

Peter Ebert, bu hafta Londra'da düzenlenen "Atatürk: 21. Yüzyıl Lideri" konulu konferansa dinleyici olarak katıldı.

Konferansın sonunda sahneye davet edilen Ebert, kısa bir konuşma yaparak, "Atatürk'ün babamı Ankara'ya daveti, tüm ailemize hayat vermiştir" dedi.

Konferansın ardından Ebert, "Babam, Atatürk'ün yaptığı her şeye olan bağlılığından çok etkilenmişti. Atatürk'ün çok akıllı ve muazzam bir kişiliğe sahip olduğunu düşünüyorum. Almanya'da yaşayan mültecileri Türkiye'ye getirerek, yetenek ve deneyimlerinden yararlanarak, çok akıllı davranmıştır. Babam gibi Türkiye'ye çağırdığı herkese çok adil davranmıştır. Hepsi belli süreli kontratlarla Türkiye'de çalışmışlardır" diye konuştu.

Atatürk ile tanışan ve çalışan babası Carl Ebert'in hayatının nasıl değiştiğine ilişkin bir soru üzerine de Peter Ebert, "Bütün ailemiz Atatürk'ten çok şey öğrendi. Babam da şevkli, istekli ve çalışkan bir insandı, ama Atatürk ile tanışması hayatındaki şevki artırdı" dedi.

Ebert, Atatürk'ün ayrıca "amaca yönelik, ne istediğini bilen" bir lider olduğunu, örneğin operanın çalışmaları hakkında Atatürk'ün babasından belli aralıklarla raporlar istediğini kaydetti.

1918 Frankfurt doğumlu olan ve babası Carl Ebert gibi opera yönetmeni olan Peter Ebert, yine babası gibi İngiltere'de Doğu Sussex'te bulunan dünyaca ünlü opera evi "Glyndebourne'de" çalıştı.

Peter Ebert ayrıca, Hanover Devlet Operası ve İskoçya Operası gibi operalarda yapımcılık ve yönetmenlik yaptı. Hitler Almanyasını terk eden 1887 doğumlu Peter'ın babası Carl Ebert ise Atatürk'ün isteği üzerine 1936 yılında Türkiye'ye geldi.

9 yıl boyunca Ankara'da kalan ve Türk devlet tiyatrosu ile konservatuvarının kuruluşuna büyük katkı sağlayan Ebert, Devlet Tiyatrosunun ilk yönetmenlerinden biri oldu ve aralarında Cüneyt Gökçer, Mahir Canova ve Macide Tanır gibi önemli kişilerin bulunduğu sanatçıları yetiştirdi. (aa)