Ecevit, Berger'i anlatacak

Uluslararası Eleştirmenler Derneği Türkiye Şubesi AICA Türkiye, AICA International'ın Türkiye'deki etkinliğinin 50'nci yılı dolayısıyla iki sanatçıya ödül verecek.

İSTANBUL - Uluslararası Eleştirmenler Derneği Türkiye Şubesi AICA Türkiye, AICA International'ın Türkiye'deki etkinliğinin 50'nci yılı dolayısıyla iki sanatçıya ödül verecek. 8 Aralık'ta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde düzenlenecek törende Sarkis ve Füsun Onur ödüllerini alacak. 50 yıl önce düzenlenen yarışmada birinciliği kazanan Aliye Berger'in, zamanın ruhuna yanıt veren, sanatın yönünü değiştiren ilerici ve sıra dışı tutumu, AICA Türkiye'nin bu yıl verdiği ödüller için de kıstas oluşturmuş.
8 Aralık'taki törende, ödülleri AICA International'ın başkanı Henry Meyric Hughes verecek. Törenin ardından 1954 yılındaki etkinliğe tanık olan, dönemin sanat eleştirmeni, sonraki yılların ünlü siyasetçisi Bülent Ecevit bir konuşma yapacak.
Yeniden hatırlatmak
Geçen yıl genişletilmiş bir içerikle yeniden kurulan AICA Türkiye, 8 Aralık'ta gerçekleşecek törenle 50 yıl önceki tarihsel olayı gündeme getirip toplumsal belleği canlandırmayı, derneğin işlevi ve varlığını yeniden duyurarak eleştirmenlik ve küratörlük mesleklerinin önemini vurgulamayı amaçlıyor. (Kültür Sanat)