Edebiyata 'sır destek' meclise taşındı

Edebiyata 'sır destek' meclise taşındı
Edebiyata 'sır destek' meclise taşındı
Kültür Bakanlığı, edebiyata destek için 40 yazara 436 bin liralık destek kararı aldı ancak jürinin ve kazananları isimlerini açıklamadı. CHP milletvekili Melda Onur, konuyu Meclis'e taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 25 Aralık’ta, Resmî Gazete ’de yaptığı bir duyuruyla, Türkiye edebiyatının gelişmesi ve yazarların desteklenmesi için maddî destek vereceğini açıklamıştı. Ancak bakanlık, 290 başvuru arasından seçtiği 40 eser ve yazarın adını hâlâ açıklamadı.
Bakanlık, maddî destek vereceği 40 yazar ve eserin adını Kasım’da duyuracağını söylese de, bu zamana dek isimlerin sır gibi saklanması sanat çevrelerinde tepkiye neden oldu. Seçilen 40 eser için bakanlığın kasasından tam 436 bin lira çıkacak. Eserlerin arasında 15 roman, yedi hikâye, dört şiir, beş çocuk ve gençlik, iki deneme, bir gezi, beş inceleme- araştırma bulunuyor.

MELDA ONUR’DAN SORU ÖNERGESİ
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, konuyla ilgili olarak TBMM’ye sunulmak üzere bir soru önergesi hazırladı. Onur, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in açıklaması için “Yazım desteği verilmesi kararlaştırılan 40 proje sahibinin ve eserlerinin isimleri neden açıklanmamıştır? Yönetmeliğin 11’inci maddesinde Değerlendirme Kurulu’na ilişkin; “Müsteşar veya ilgili müsteşar yardımcısı başkanlığında, genel müdür ve edebiyat alanında temayüz etmiş kişiler arasından bakanlık onayıyla belirlenecek beş kişi olmak üzere toplam yedi üyeden oluşacağı” ifade edilmektedir. Söz konusu kurul üyelerinin belirlenmesinde hangi kriterler dikkate alınmıştır ve kurula seçilen bu isimler kamuoyuyla neden paylaşılmamıştır? Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri gereği; eserin süresinden, içeriğine ve konusuna dek birçok konuda yazarlara belli kıstaslar getirmektedir. Bu durum sanatın ve sanatçının özgür yapısıyla bağdaşmakta mıdır, bu konuda daha adil bir yöntem ve süreç izlenemez miydi” sorularını yöneltti. (Taraf)