Edebiyatla dolu bir yaşam

Yayınevlerinin yayın programlarında yer verdikleri türlerden birini de söyleşi kitapları oluşturuyor artık. Everest Yayınları da yeni çıkardığı iki kitapla bir söyleşi dizisinin temelini attığını duyurmuş oldu.

İSTANBUL - Yayınevlerinin yayın programlarında yer verdikleri türlerden birini de söyleşi kitapları oluşturuyor artık. Everest Yayınları da yeni çıkardığı iki kitapla bir söyleşi dizisinin temelini attığını duyurmuş oldu. Bu diziden çıkan söyleşi kitaplarından biri 'Hayat, Edebiyat, Siyaset'. Metin Cengiz'in Ahmet Oktay'la yaptığı kitap oylumundaki bu söyleşi, edebiyatla dopdolu geçmiş bir yaşamın izdüşümü.
Metin Cengiz'le Ahmet Oktay'ın dostluğu 20 yıl öncesine dayanıyor. Bu türden kitaplarda, söyleşi yapanla söyleşi yapılan arasındaki böyle dostluklar kitabın samimiyeti açısından önemli bir etken. Bu samimi hava, kitapta hemen fark ediliyor. Türkiye'de 1970'lerin siyasi havası tartışılırken, hemen ardından şairin ilk çocuğunun doğumuna, baba olmaya, evliliğe, oradan sanat edebiyat çevresine ve yine siyasi ortama, okuru hiç yadırgatmadan dönülüyor.
Kitabın en önemli özelliği belki de hem Ahmet Oktay şiirini tüm yönleriyle anlamayı hem de Türkiye'nin yakın tarihine canlı tanıklıkları okumayı mümkün kılması. Metin Cengiz'in de Ahmet Oktay gibi şair olması, kitapta yer alan şiir sohbetlerinin iyice derinleşmesini sağlıyor. Ayrıca o günlerden bugünlere gelmiş bir sanatçının günümüzdeki sanat ortamını değerlendirmesi de kitabın bütünlüğü içinde ayrı bir anlam kazanıyor. Edebiyatla ilgilenen gençlerin özellikle okuması gereken kitabın sonundaki fotoğraf albümü ise Ahmet Oktay'ın özel tarihinin kısa bir panoramasını sunuyor. (Kültür Sanat)