Edepsiz rolleri oynamak daha kolay

Edepsiz rolleri oynamak daha kolay
Edepsiz rolleri oynamak daha kolay

Bob Hoskins

Britanyalı Bob Hoskins, 1978 tarihli ‘Pennies from Heaven’ dizisinden itibaren kendini karakterinin içine bıraktığı performanslarıyla hem ülkesi hem de Hollywood’da sağlam bir kariyer inşa etti. Oscar’a aday gösterildiği Neil Jordan filmi ‘Mona Lisa’da sarsıcı bir aşk hikâyesinin ortasında da buldu kendini, Spielberg’le ‘The Hook’, Atom Egoyan’la ‘Felicia’s Journey’ gibi kalburüstü filmlerle devam eden kariyeri sonrasında, bu hafta ‘Babam İçin’le karşımızda. ‘Bob Hoskins filmi Radikal’e anlattı. 

Karakterinizi tanımlar mısınız?
Davey bir bar sahibi. Dolu bir barla - ki içindekilerden bazıları gerçekten zorlu karakterler - baş etmek zorunda. Yaşlı bir sümsük aslında ama üstesinden gelebiliyor. İçinde hiç kötülük yok ve ayrıca ona arka çıkacak kimse de yok. 

Genç oyuncu Perry Eggleton ile çalışmak nasıldı?
Perry, olağandışı bir çocuk . Hiç ders görmemiş hayatında, tamamen doğal bir çocuk. Bu onun ilk filmiydi ve gerçekten çok parlaktı. Genç Perry’ye oyuncu olarak nasihatlerde bulundunuz mu?
Benim herhangi bir aktöre verebileceğim tek tavsiye; çok fazla çalışmamak olacaktır. Çünkü çok fazla pratik yapmak doğallığı öldürüyor. 

Oyunculuğu hâla ilk günkü kadar seviyor musunuz?
Evet, çok güzel bir oyun bence bu. İnsana içindeki tüm edepsizliği dışarı çıkarabilme fırsatı veriyor. Bir keresinde Papa rolünü oynamıştım ve gerçekten iyi olmak zorundaydım ama edepsiz roller oynamak çok daha kolay çünkü içinizdeki o histen kurtuluyorsunuz. Aktör olmasaydım muhtemelen seri katil filan olurdum. 

Hâlâ öğrendiğinizi söyleyebilir miyiz?
Hâlâ çalıyorum diyelim. Televizyonda filan iyi bir şey gördüğümde, “Hmm ben bunu kullanayım” diyorum. Öğrenmek biraz da çalmak meselesidir çünkü bu tip şeyleri ödünç alıp sonra geri vermiyorsunuz, sizde kalıyor. 

Bir takımın taraftarı mısınız?
Küçük bir çocukken amcam Arsenal taraftarıydı ve her cumartesi sabahı beni de maça sürüklerdi. Futbola dair tek gördüğüm insanların dizleriydi çünkü herkes hep ayakta olurdu ve dolayısıyla hiçbir şey göremezdim, beni olaydan uzaklaştıran da buydu galiba.


  ETİKETLER:

  Hollywood

  ,

  Aday

  ,

  Arsenal

  ,

  aşk

  ,

  Oyun

  ,

  Kariyer

  ,

  Çocuk

  ,

  Pratik

  ,

  aktör

  ,

  katil

  ,

  dolu

  ,

  Papa

  ,

  genç

  ,

  ders