Edirne Valiliği Can Yücel'i yasakladı!

Edirne Valiliği Can Yücel'i yasakladı!
Edirne Valiliği Can Yücel'i yasakladı!
Kemal Kocatürk'ün Can Yücel şiirlerinden uyarlayıp yönettiği ve 4 yıldır oynadığı "Can" oyununa Edirne Valiliği'nden yasak geldi.

RADİKAL - Edirne Valiliği, Kemal Kocatürk'ün Can Yücel şiirlerinden yönetip 4 yıldır oynadığı "Can" oyununa 'metni uygun değil' denilerek yasak getirdi.

Edirne Valiliği'nden Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü'ne gönderilen belgede şöyle denildi:

"İlgili 21/04/2015 tarih ve 244 sayılı yazınız. 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Müdürlüğünüz Mimar Kemaleddin Kültür ve Tiyatro Salonununda Edirne Gençlik Kültür Evi tarafından sergilenmek istenen 'CAN' isimli tiyatronun metni incelenmiş olup, sergilenmesi uygun görülmemiştir. Bilgilerinize ve gereğini rica ederim."


YASAK KARARI NASIL GELDİ?


Can Yücel’in şiirlerinden oluşturulan oyun bir süredir Türkiye ’nin çeşitli noktalarında sahneye konuyor. Edirne'de ise 20 Mayıs tarihinde sergilenmek üzere,  Edirne Gençlik Kültür Kulübü tarafından davet edildi. Ancak valilik tarafından bu daveti gerçekleştiren gençlerden oyunun metni istedi. Kemal Kocatürk de bu talep üzerine metni gönderdi ancak "incelenmesi için değil, valilikte bulunması amacıyla" gönderimi yaptığını da ifade etti. Fakat valilik 'yapılan inceleme sonucu' 20 Mayıs tarihli gösterimi iptal ettiğini aşağıdaki yazı ile bildirdi:
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'den sinagog özrü

Tarihi sinagog 46 yıl sonra Erdoğan için dualarla açıldı

Arınç'tan valiye imalı mesaj, CHP'li başkana övgü

Edirne Valisi: Haberi manşet olan gazeteciye küçük altın vereceğim