Edirne Valisi Şahin'in sergi iptal gerekçesi: Kârı kurtarmıyor

Edirne Valisi Şahin'in sergi iptal gerekçesi: Kârı kurtarmıyor
Edirne Valisi Şahin'in sergi iptal gerekçesi: Kârı kurtarmıyor
İkizevler Sanat Evi sanatkârlarından Halil Teksöz ve ekibinin 15 Nisan'da İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda yapacakları sergi, Edirne Valiliği tarafından iptal edildi. Edirne Valisi Dursun Şahin: Masrafı, getirdiği kârı kurtarmıyor

RADİKAL - Edirne gazetesinin haberine göre, İkizevler Sanat Evi sanatkârlarından Halil Teksöz ve ekibinin 15 Nisan'da İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda yapacağı Edirnekari sandıklarının sergisi valilik tarafından iptal edildi. Teksöz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, " Teklifi ben vermedim, herhangi bir maddiyat talep etmedim ve almadım. 8 ay boyunca 9 kişilik ekiple gece gündüz çalıştık ve sergimizin iptal olduğunu 2 gün önce öğrendik. Ancak neden iptal olduğunu hâlâ bilmiyoruz" diyerek verilen karara tepki gösterdi.

Edirne Valisi Dursun Şahin, İstanbul'da 9 yıl görev yaptığını belirterek, "Herkes Dolmabahçe Sarayı'na koşuyor, sarayın yanında idari binaların arasında birinci katında yer alması planlanan sergi alanını gezen dolaşan olmuyor. O vesile ile masrafı, getirdiği kârı kurtarmıyor" diye konuştu.

SANATÇIDAN AÇIKLAMA

Bu haberden sonra basın açıklaması yapan Halil Teksöz, şunları söyledi: "Edirne Valiliği ve Kültür Müdürlüğü tarafından 8 ay önce Dolmabahçe Sarayı'nda sergi yapmam teklif edilmiştir. Milli Saraylardan tarih alınmış ve 15 Nisan 2015 saat 2'de açılış yapılması istenmiştir.

Edirne'nin kendine özgü bir sanatı olan bu sanatı tanıtmak için 9 kişilik ekip ile çalışmaya başladık. 18.03.2015 tarihinde Edirne Kültür Müdürlüğü'ne yaptığım ziyaret neticesinde öğrendim ve bana söylenen 2 gün önce Vali tarafından İstanbul'daki serginin yapılmayacağı belirtilmiş. Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu'ndan gerekçeyi sordum, 'Bilmiyoruz Vali bey sadece yapılmayacağını söyledi' dedi."