Edirne'de yepyeni bir film festivali

Edirne'de yepyeni bir film festivali
Edirne'de yepyeni bir film festivali
Edirne, Trakya ve Balkanların yepyeni bir uluslararası film festivaliyle gündeme gelmesini amaçlayan 1. Edirne Uluslararası Film Festivali, 1-7 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenecek. Son başvuru tarihi 31 Ağustos olarak belirlenen festivalde ulusal yarışmada en iyi filme 50 bin TL, en iyi yönetmene ise 25 bin TL para ödülü verilecek. Uluslararası yarışmanın ödülü ise 10 bin euro olarak belirlendi.

Edirne, yepyeni bir film festivalini hayata geçirmek için kolları sıvadı. Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi tarafından desteklenen 1. Edirne Uluslararası Film Festivali, 1-7 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenecek.

Edirne, Trakya ve Balkanların yepyeni bir uluslararası film festivaliyle gündeme gelmesini amaçlayan festivalde, Uluslararası Uzun Film, Ulusal Uzun Film ve Ulusal Kısa Film olmak üzere üç ayrı yarışma düzenlenecek. Film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşecek yarışmalarda kazananlar, para ödülünün yanı sıra, Edirne’nin sembollerinden biri olan Günebakan ödülünü almaya hak kazanacak.

HER KATEGORİYE PARA ÖDÜLÜ VAR
Ulusal Uzun Film Yarışması’na Türkiye ’den katılacak filmler için son başvuru tarihi 31 Ağustos 2015 Pazartesi olarak belirlendi. Yarışmaya katılım için başka festivallere katılmış, başvurmuş ya da ödül almış olmak engel teşkil etmiyor. Animasyon filmlerin de başvurabileceği yarışmaya kabul edilen 10 filme, jüri tarafından En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında ödüller verilecek. En iyi filme 50.000 TL, yönetmene 25.000 TL, kadın oyuncu, erkek oyuncu, senaryo ve görüntü yönetmenine ise 7.500’er TL para ödülü verilecek.

20 dakikayı aşmayan filmlerin 31 Ağustos’a kadar başvurabileceği Ulusal Kısa Film Yarışması’nda en iyi kısa filme 7.500 TL, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise en iyi filme 10.000 euro para ödülü sunulacak.

“Bir Ülke Sineması”, “Balkanlardan Bir Usta, Üç Film”, “Dağlar, Dağlar”, “Genç Balkanlar”, “ Dünya Panoraması”, “Zifiri Karanlık”, “Engelsiz Sinema” gibi bölümlerde onlarca filmin gösterileceği festivalin yönetmeliği ve başvuru formlarına http://www.edirnefilmfestival.com adresinden ulaşılabilir.


Edirne Uluslararası Film Festivali
Film Programı ve Yarışmalar Koordinasyon Merkezi
Hüseyinağa Mah. Nane Sok. No: 12/4 Beyoğlu - İstanbul
http://www.edirnefilmfestival.com
edirneff@gmail.com
program@atonicproject.org