Efe'nin büyüsü

Konser 30 Ekim'de
Genç bir Türk sanatçısı ABD'de olağanüstü bir başarıya imza attı. Yedi yaşında viyolonsel çalmaya başlayan 22 yaşındaki Efe Baltacıgil, 30 Ekim'de, New York'taki ünlü Carnegie Hall konser salonunda, klasik müziğin en önemli ve tanınmış sanatçılarıyla sahneye çıkacak.
Çırak, ustası için çalacak
Konserin bir özelliği daha var: Baltacıgil, 22 Eylül'de ölen büyük viyolonsel virtüözü Isaac Stern'in, yani hocasının anısına çalacak. Konser boyunca, Yo-Yo Ma (viyolonsel), Midori (keman) ve Itzhak Perlman (keman) gibi alanlarının üst düzey isimleri sanatlarını icra edecek.
'Geleceğin Efe Baltacıgil'i'
Genç yetenek, 'klasik müziğin Harvard'ı sayılan Curtis Müzik Enstitüsü'nün sınavını kazanmayı başardığı için eğitimini burslu sürdürüyor. Müzik eleştirmeni Prof. Filiz Ali, Baltacıgil için şöyle diyor: Ben ona geleceğin Yo-Yo Ma'sı değil, Efe Baltacıgil'i gözüyle bakıyorum.

İSTANBUL - Genç Türk sanatçısı ABD'de inanılmaz bir başarıya imza attı. Yedi yaşından beri viyolonsel çalan Efe Baltacıgil, New York'taki ünlü Carnegie Hall'da Isaac Stern anısına düzenlenecek konserler kapsamında birbirinden ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşacak.
22 Eylül'de yaşamını yitiren dünyaca ünlü viyolonselist ve Carnegie Hall'un yöneticilerinden Isaac Stern anısına düzenlenen konserlerde birçok ünlü grup ve sanatçı sahneye çıkacak. 22 yaşındaki Efe Baltacıgil'den başka, Yo-Yo Ma (viyolonsel), Midori (keman), Itzhak Perlman (keman), Jaime Laredo, Jessica Thompson (viyola), Pinchas Zukerman (viyola), Sharon Robinson (viyolonsel), Emanuel Ax (piyano), Yefim Bronfman (piyano), Joseph Kalichstein (piyano) Stern anısına çalacaklar.
Efe Baltacıgil, Carnegie Hall'da geçtiğimiz mayıs ayında verdiği konserde Yo-Yo Ma'ya eşlik eden piyanistin dikkatini çekmiş. Bunun üzerine, 30 Ekim konseri için kurulan dev altılıya davet edilip, dünya müzisyenlerine dahil olmuş.
Üç kuşak müzisyen
Yedi yaşında İhsan Kartal'la viyolonsel çalmaya başlayan Baltacıgil, müzik serüvenini 11'inde Nusret Kayar'la devam ettirdi. Efe Baltacıgil'in müzikle olan bu yakın ilgisinde, hemen hepsi müzisyen olan ailesinin kuşkusuz büyük etkisi var. Efe Baltacıgil'in babası, Yaz Baltacıgil, hem klasik, hem de caz müziğin kontrbas ustalarından. Efe'nin annesi Pınar,
opera orkestrasında keman, annesinin adaşı halası ise yine opera orkestrasında kontrbas çalıyor. Dedesi Faik, kemençe ve keman çalarmış. 17 yaşındaki kardeşi Fora ise konservatuvarda kontrbas öğrencisi.
Sekiz yılın sonunda Dvorak'ın viyolonsel konçertosunu çalmayı başaran Efe Baltacıgil'in şansı da, bu konçertoyla açıldı. İstanbul'a bir konser vermeye gelen Beaux Arts Trio'nun viyolonselcisi Peter Wiley, Dvorak'ın konçertosunu dinlemeye gidince Efe Baltacıgil'in yeteneğini fark etmiş.
Zorlu sınavı geçti
Genç sanatçı, Türk Eğitim Vakfı ve Eczacıbaşı
Eğitim Vakfı'nın verdiği burslarla hem New York'taki Purchase Üniversitesi'nde, hem de ABD'nin en prestijli müzik okullarından Curtis Müzik Akademisi'nde ders veren Wiley'in öğrencisi olarak Amerika'ya gitti. Daha sonra Curtis Müzik Akademisi'nin zorlu sınavını kazanan Baltacıgil, burslu okuma imkânını da kazanmış oldu.
Genç Efe Baltacıgil'in hayatındaki en büyük amaçlarından biri, günün birinde 'Artist Diploması' alıp yarışmalara katılmak ve Tortelier, Du Pre, Casals, Rostropoviç gibi dünyaca ünlü bir viyolonsel solisti olmak...
***
Prof. Filiz Ali: Yo-Yo Ma bir yana, Efe bir yana
Efe benim müzik tarihi öğrencimdi. Onu çocukluğundan beri tanıyorum. Ailesini de yakından tanırım. Efe okuldayken de yeteneğiyle dikkati çekerdi. Mesleğini ciddi bir şekilde çalışarak yerine getiren, kendisini müziğe adamış bir çocuktu. İyi bir müzisyen olacağı belliydi. Ama doğrusunu isterseniz bu kadar hızlı bir şekilde ilerleyeceğini ben de düşünmemiştim. Onun solistlik yeteneği ve sahne karizmasının çok kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz gibi Amerika'daki en yetenekli müzisyenlerin okuduğu bir okulda okuyor. Ve bu okula her insanın öyle kolay kolay alınmadığını biliyorum. Şans bu işte çok önemli ama o bu işte çok doğru yolda. Efe'nin geleceğinden hiçbir şüphem yok. Cesur bir insan, dünya çapında bir müzisyen olmaya aday. İnsan olarak da karakteri çok iyidir, sevimlidir ve karizmatiktir. Ben kendisine geleceğin Yo-Yo Ma'sı değil de, geleceğin Efe Baltacıgil'i olacak diye bakıyorum. Çünkü benim için Efe başka, Yo-Yo Ma başkadır. (Kültür Sanat)