'Efsane' canlanıyor...

Ağır sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali'nin hayatını anlatan 'Ali'nin çekimleri bitmek üzere.

İSTANBUL - Ağır sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali'nin hayatını anlatan
'Ali'nin çekimleri bitmek üzere. Michael Mann'ın yönettiği başrollerini ise Will Smith ve Jon Voight'un paylaştığı film, 7 Aralık'ta ABD'de gösterime girecek. Bütçesi 100 milyon doları aşan 'Ali', şubatta ise MedyaVizyon dağıtım şirketince Türkiye'de gösterilecek. Asıl adı Cassius Clay olan sporcu 1964 yılında İslam dinini benimsedi ve adını 'Muhammed Ali' olarak değiştirdi. Ali'nin dikkat çeken bir karakter olmasının birçok nedeni vardı. Afrika kökenli vatandaşların maruz kaldığı ırk ayrımcılığını
protesto etmek için olimpiyatlarda aldığı altın madalyasını nehre attı. 1960'ların gergin ortamında ise savaşmak için Vietnam'a gitmeyi reddetti.
Üç kez dünya ağır sıklet şampiyonu olan başarılı boksörün girmek zorunda olduğu bir savaş vardı: O da 1982 yılında yakalandığı Parkinson hastalığı...
Bir zamanların 'kelebek gibi uçan, arı gibi sokan' boksörü, şimdi ringlerden uzakta, hastalığında ona destek veren karısı ve dokuz çocuğuyla mütevazı bir yaşam sürüyor. Senaryosu Gregory Allen'a ait olan 'Ali' filmiyle tekrar gündeme gelen sporcunun hayatı şu ana kadar birçok filme konu oldu. Ayrıca yirmi sekiz filmde de rol alan boksörün bir de kendi hayatını konu aldığı kitabı bulunmakta: 'The Greatest: My Own Story'.
Muhammed Ali, hayatını konu alan 'Ali'de bu kez kendini Will Smith'in oyunculuğuyla dile getirmeyi tercih ediyor. 'Vahşi Vahşi Batı' ve 'Siyah Giyen Adamlar' gibi büyük Hollywood yapımlarında rol alan Will Smith filmde rol almasını şöyle açıklıyor: "Bu rolü seçtim çünkü Muhammed Ali beni aradı ve bu rolü oynamamı istedi"... (Kültür Sanat)