Efsane heykel 'Disk Atan Atlet' İstanbul'da

Efsane heykel 'Disk Atan Atlet' İstanbul'da
Efsane heykel 'Disk Atan Atlet' İstanbul'da

British Museum?dan gelen ?Disk Atan Atlet?, 4 Nisan?a kadar İstanbul Arkeoloji Müzesi?nde sergilenecek.

İSTANBUL -Klasik Yunan sanatının en iyi örneklerinden biri olan ve heykelde gerçekçiliğin öncüsü sayılan ‘Disk Atan Atlet’ (Townley Discobolus) heykelinin Roma döneminde yapılan mermer kopyası İstanbul’da. Canlı izlenimi veren bronz heykelleriyle tanınan Atinalı heykeltıraş Myron’un, M.Ö. 470-440 yıllarına tarihlendirilen, The British Museum koleksiyonundaki ‘Disk Atan Atlet’i, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergilenecek. Heykel, Kültür Bakanlığı, Müzeler Genel Müdürlüğü ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin The British Museum’la yürüttüğü çalışmalar ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) ana sponsorluğunda İstanbul’a getiriliyor. Eser, 12 Şubat-4 Nisan tarihleri arasında görülebilecek.
Eski Yunan heykellerinin mermer kopyalarını yapan Romalıların, ‘Disk Atan Atlet’ heykelinin de 20 civarında kopyasını yaptığı biliniyor. Bristish Museum koleksiyonundaki bu heykelin, M.Ö. 200 yılında yapıldığı tahmin ediliyor.
Antik Yunan’da ‘sert üslup’ olarak adlandırılan dönemde bronz döküm tekniğiyle yapılan orijinal heykelse kayıp. Roma döneminde, madenini yeniden kullanmak için eritildidiği rivayet ediliyor. Heykelin Side Müzesi’nde de kötü korunmuş bir kopyası mevcut. (Kültür Sanat)