Efsane müze mimarı Chipperfield geliyor

Efsane müze mimarı Chipperfield geliyor
Efsane müze mimarı Chipperfield geliyor
Çağdaş mimarinin en önemli isimlerinden olan ve Berlin'deki Neues Müzesi'nin restorasyonunda olduğu gibi özellikle müze mimarlığı konusundaki minimalist yaklaşımlarıyla tanınan ünlü İngiliz mimar Sir David Chipperfield, Arkitera'nın davetlisi olarak 24 Şubat'ta İstanbul'da konferans verecek.

İngiliz mimar Sir David Chipperfield, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin davetlisi olarak konferans vermek üzere 24 Şubat’ta İstanbul ’a geliyor. Çağdaş mimarinin en önemli isimlerinden olan, RIBA Sterling Prize, European Union Prize for Contemporary Architecture, Deutscher Architekturpreis gibi birçok ödüle sahip ve bir önceki Venedik Mimarlık Bienali’nin küratörlüğünü yürüten Chipperfield’ın Londra, Berlin, Milano ve Şanghay’da ofisleri bulunuyor.

David Chipperfield daha çok müze mimarlığı ve müze restorasyonu konularında minimalist yaklaşımıyla tanınıyor. En bilinen müze projeleri ise 2011 yılında Mies van der Rohe Ödülü’nü kazanan Almanya Berlin’deki Neues Museum restorasyon projesi ve Fransa Reims’de Musée des Beaux-arts. Dört kıtada 20’den fazla ülkede inşa edilmiş yapıları arasında Barcelona’daki Adalet Sarayı (City of Justice), Valencia’daki America’s Cup binası, Hangzhou’daki Liangzhu Müzesi gibi pek çok başarılı proje yer alıyor.

SEMBOLİK ÜCRET, ÇÜNKÜ...
David Chipperfiel’in konuşma yapılacağı salon, efsane mimarı dinlemek isteyecek kişi sayısına göre daha sonra açıklanacak. Bunun için sembolik bir ücret (10 TL) karşılığında kayıt yaptırmak gerekiyor. Türkçeye simultane çevirinin yapılacağı konferansın sembolik de olsa ücretli düzenlenmesinin gerekçesi ‘konferansı gerçekten izlemek isteyenlerin hakkını korumak’. Arkitera’dan yapılan açıklamada “Yine Arkitera tarafından yakın geçmişte organize edilen Sou Fujimoto konferansında kayıt olan izleyicilerin sadece %45’i konferansı izledi. Bu nedenle Chipperfield konferansında mimarı izlemek isteyen başkalarının da hakkını korumak amacıyla kayıt ücreti 10 TL olarak belirlendi. Öğrenciler dâhil herkesin rahatlıkla ödeyebileceği bu tutarla, etkinliğe örneğin 1.000 kişi kayıt olursa, toplam giderlerin %5’ini bile karşılamayacak bir gelir oluşturacak” ifadelerine yer verildi.

KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ...

Neues Museum, Almanya Museum Island Berlin, 1997-2009

Saint Louis Art Museum, ABD Saint Louis, Missouri, 2005-2013


MÜZEYSE İSİM BELLİ: DAVID CHIPPERFIELD