"Efsane Papyon" son yolculuğuna uğurlandı

"Efsane Papyon" son yolculuğuna uğurlandı
"Efsane Papyon" son yolculuğuna uğurlandı
"Efsane Papyon" olarak bilinen Prof. Dr. Arman Manukyan (81) Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Şişli'deki Ermeni Mezarlığı'na defnedildi.

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 30 Aralık'ta hayatını kaybeden Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) öğretim üyesi Arman Manukyan için Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde tören düzenlendi.

Törene, Türkiye Ermeni Patriği Vekili Aram Ateşyan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İşadamı, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, UEFA Asbaşkanı ve FIFA İcra Kuruul Üyesi Şenes Erzik'in yanı sıra Manukyan'ın üniversite ve cemaat çevresinden çok sayıda dostu katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ise törene çelenk gönderdi.

Manukyan için Üç Horon Kilisesi'nde düzenlenen törende taziyeleri Arman Manukyan'ın eşi İstanbul Devlet Operası solistlerinden Alis Manukyan, kızı Gilda Manukyan ve oğlu Roy Manukyan kabul etti.

Cenaze töreninin ardından Manukyan'ın tabutu yan taraflarından tutularak cenaze aracına konuldu. 81 yaşında hayatını kaybeden Manukyan törenin ardından Şişli'deki Ermeni mezarlığı'na defnedildi.

Manukyan'ın sınıf arkadaşı iş adamı Rahmi Koç gazetecilere yaptığı açıklamada Manukyan için “Çok iyi bir arkadaşımızı kaybettik. Esprisi bol, öğrenimi bol, akıllı bir arkadaşımızdı. Bu kadar erken aramızdan ayrılacağını tahmin etmedik. Gizli bir hastalığı varmış. Bizlere söylemedi” dedi.

Koç, Manukyan'la olan bir anısının sorulması üzerine ise “Bir çok anımız vardı. Okul hayatımız onunla beraber geçti” şeklinde yanıt verdi.

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik de “Manukyan Hoca”nın yüzünden hiçbir zaman gülümsemenin eksik olmadığını ifade ederek “Muhasebe dersini sevdirerek öğreten bir insandı. Dersi hep basit anlatırdı. Matematik, fizik, kimya gibi derslerin hocalarından korkulurdu. Sert olurlar. Ancak Arman Manukyan Hocamız'dan korkmak bir yana arkadaşımızdı. Zaman zaman bizleri evinde, dışarda toplardı” dedi.

Erzik, “O bambaşka bir insandı. Sıradan bir 16 bin öğrenci yetiştirmedi. Çok önemli insanlar yetiştirdi. Ne mutlu ona. Ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

ARMAN MANUKYAN KİMDİR?  

Lise yıllarından sonra sürekli papyon taktığı için Türkiye'yi papyonla tanıştıran insan olarak bilinen ve adına “Efsane Papyon” isimli kitap yazılan Arman Manukyan, 1931 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta tahsilinden sonra 1945 yılında Robert Kolej'e girdi ve 1951 yılında Commerce Bölümü'nden mezun oldu.

İstanbul'da 1953-1955 yıllarında yedek subaylık yapan Manukyan, 1958 yılında Robert Kolej'e muhasebe dalında öğretim üyesi olarak girdi. 1959'da Fulbright bursu kazanarak Ohio'daki Miami Üniversitesi'ne kabul edildi.

Manukyan, 1964-1978 yıllarında geleneksel American Accounting Association kongrelerine katıldı ve muhtelif araştırmalar sundu. 1969'da Paris'teki ve 1972'de Sydney'deki dünya muhasebe kongrelerine katıldı.

Arman Manukyan, eylül 1958 yılından itibaren bilfiil 42 yıl BÜ'de öğretim üyeliğini sürdürdü. Çeşitli kez yapılan değerlendirmelerde en çok sevilen öğretim üyesi ünvanını kazandı, rektörlük tarafından onur ve üstün hizmet plaketine layık görüldü.

Tansu Çiller, Suna Koç, Güler Sabancı, Cem Boyner, Cefi Kamhi, İbrahim Betil, Neşe Erberk gibi çok sayıda ünlü ismin yetişmesine katkı veren Manukyan, aynı zamanda Ermeni Cemaati'nin önde gelen isimlerinden biriydi. Cemaate bağlı hastane, spor kulübü ve yardım kuruluşlarının yönetiminde görevler aldı.

Üniversitedeki görevi dışında aile şirketiyle ilgilendi, muhtelif mali danışmanlıklar ve ticari mümessillikler yaptı.

BÜ'nün mezunlar derneğinin kurucu üyesi olan Manukyan, Şişli Spor Kulübü'ne, 26 yıl başkanlık yaptı.

İstanbul Devlet Operası solistlerinden Alis Manukyan'la evli olan Arman Manukyan bir erkek ve bir kız çocuğu sahibiydi. (AA)