Efsane şef Abbado veda etti

Efsane şef Abbado veda etti
Efsane şef Abbado veda etti
La Scala'da Leyla Gencer'in de birlikte çalıştığı 20'nci yüzyılın efsane orkestra şeflerinden Claudio Abbado, 80 yaşında hayatını kaybetti.

Operanın mabedi La Scala’da Leyla Gencer’in başrolünde yer aldığı ‘Aida’ operasının da şefliğini üstlenen 20’nci yüzyılın efsane orkestra şeflerinden Claudio Abbado, 80 yaşında hayatını kaybetti. Yaklaşık 10 yıldır kanser tadevisi gören Abbado’nun ailesi tarafından yapılan açıklamada “Claudio Abbado, aile üyelerinin etrafında olduğu bir anda huzurlu bir şekilde öldü” ifadelerine yer verildi.
Milano’da 26 Haziran 1933’te müzisyen bir ailenin çocuğu olarak doğan Abbado, 1955’te Milano konservatuvarında piyano üzerine eğitim görürken, Viyana’da Hans Swarowsky’den orkestra şefliği eğitimi aldı.
Milano’nun dünyaca ünlü La Scala operasında uzun yıllar müzik direktörlüğü yapan Abbado, 1971’de Viyana Devlet Operası’nda sürekli şef olurken, Berlin Filarmoni, Londra Senfoni ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago, New York gibi kentlerinde de konuk şeflik yaptı.
Abbado, 1966 yılında La Scala operasında, Franco Zeffirelli’nin yönettiği ve Leyla Gencer’in de başrolde olduğu ‘Aida’ operasının şefliğini üstlenmişti.
Şef Abbado, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından 30 Ağustos 2013’te atanan 4 hayat boyu senatörden de biriydi. Abbado, kültür alanında İtalya’ya kazandırdıklarından ötürü hayat boyu senatörlükle taltif edilmişti.