Efsaneler, klasikler ve süper kahramanlar

Efsaneler, klasikler ve süper kahramanlar
Efsaneler, klasikler ve süper kahramanlar
Dışarıda Altın Küre, Oscar, Altın Aslan, Altın Palmiye, içeride Altın Lale, Altın Koza ve Altın Portakal gibi ödüllerin kimlere gideceği hiç kuşku yok ki her yıl olduğu gibi 2012'de de yine merak konusu olacak.
Haber: ŞENAY AYDEMİR / Arşivi

‘İçerisi’ demişken içeride sinema açısından en önemli tartışmalardan birisi 2011 sonunda alevlenen ‘Emek Sineması’nın akıbeti’ olacak kuşku yok ki. İKSV’nin sinemanın da bulunduğu kompeksin yeniden projelendirilmesine talip olması umutları daha da arttırmış gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz. İçeride yine Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’, Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Araf’, Levent Semerci’nin ‘Ayhan Hanım’, Faruk Aksoy’un ‘Fetih 1453’ ve Ata Demirer’in ‘Berlin Kaplanı’ filmlerini görmek için sabırsızlanacağız. Ama dışarıdan gelecekleri daha bir dört gözle bekleyecek gibiyiz. 

Christopher Nolan’la yeniden hayat bulan Batman efsanesinin son filmi ‘The Dark Knight: Rises’ 27 Temmuz’da, son Bond filmi ‘Skyfalls’ 2 Kasım’da, ‘Örümcek Adam’ın dördüncü macerası ise 6 Temmuz’da sinemalara konuk olacak. ‘Zoraki Kral’ın Oscar’lı yönetmeni Tom Hooper’un çektiği ‘Sefiller’ uyarlaması ile Joe Wright imzalı ‘Anna Karenina’yı sabırsızlıkla bekleyeceğiz. Peter Jackson’ın yeniden Orta Dünya ’ya döndüğü filmi ‘Hobbit’ yıl sonunda, George Lucas’ın unutulmaz ‘Yıldız Savaşları’ serisinin üç boyutlu yeni versiyonun ilki ‘Gizli Tehlike’ 10 Şubat’ta vizyonda.

Daha neler olacak!
2012’de kültür sanat ortamı epey hareketli geçecek. İstanbul festivalleri daha bir hareketlenecek çünkü İKSV, 40. yılını kutlayacak. Garanti Caz Yeşili 15. yılında daha özel konserler düzenleyecek. Şimdiden açıklanan programlara göre ZAZ tekrar Türkiye ’ye gelecek. Sabancı Müzesi’nde Rembrandt ve ‘Hollanda Resminin Altın Çağı’ adıyla bu ünlü ressamın eserleri sergilenecek. Sabancı Müzesi, Rembrandt’ın ardından ekim ayında Claude Monet sergisine ev sahipliği yapacak. 10-31 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Tiyatro Festivali gerçekleşecek. İKSV’nin bu yıl ilkini düzenleyeceği Tasarım Bienali ise 13 Ekim - 12 Aralık arasında yapılacak.