Eğlenceli klasik müzik festivali

Eğlenceli klasik müzik festivali
Eğlenceli klasik müzik festivali

Festivalin kapanışını, Bilkent Senfoni eşliğinde Rebekka Hartman yapacak.

27. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 5 Nisan'da başlıyor. Açılışı Hacettepe Senfoni Orkestrası'yla yapacak festivalde, farklı türlerde 'eğlenceli' pek çok konser de yer alıyor

ANKARA - ‘27. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ bu yıl 5-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın düzenlediği festivalin programı, klasik müzikten deneysel çalışmalara ve eğlenceli konserlere genişliyor. Konser ve gösterilere onaltı ülkeden yaklaşık 350 sanatçı katılacak. Müzikseverler festival süresince, senfonik müzik, koro, oda müziği, ‘tap dance’, müzikal komedi, modern ve ritm dans, klasik gitar, şan resitalleri gibi onsekiz farklı türde etkinlik izleyecek.
Ankara Müzik Festivali, bu yıl da her zaman olduğu gibi bir senfonik konserle başlayacak. Açılış ve kapanış konserleri aynı zamanda festivalin ağır topları diyebileceğimiz, uluslararası bir kariyere sahip iki solistin sahneye çıktığı konserler olacak. Açılışı yapacak Şef Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası’nın konserinde solist, Fransız piyanist Laure Favre-Kahn. Kapanışı yapacak şef Klaus Weise yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın konserinde ise keman sanatçısı Rebekka Hartman çalacak.

Yedi farklı mekân
Konserler yedi mekana yayılıyor. Her zamanki gibi ana salon MEB Şura Salonu. Bunun yanı sıra, Resim Heykel Müzesi, CSO Salonu, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Salonu, Ankara Operası, Başkent Üniversitesi Salonu, Türk Japon Vakfı’nda da konserler yapılacak. 
Açılış konserinde çalacak Laure Favre Kahn, ertesi gün de bir resital verecek. Şefika Kutluer, Fransız Barok Orkestrası eşliğinde çalacak. 12 Nisan’da Yeşim Gökalp’in piyanosu eşliğinde bariton Michael Kampmeier Wilhelm Müller şiirlerini okuyacak. Resim Heykel Müzesi’nde 19 Nisan’da Selman Ada’nın piyanoyla eşlik edeceği bariton Sedat Öztoprak, Selman Ada’nın ve ünlü bestecilerin eserlerinin söyleyecek.  Gitar sevenler için ideal konser 26 Nisan’da; Albeniz’in eserlerini yorumlayacak Carles Trepat resitali.
Festivalde dans da var. Modern Dans Topluluğu’nun ‘Far From Now’ adlı gösterisi, 17 Nisan’da Ankara Operası’nın sahnesinde izlenebilir.  Tap dansı yapan bir topluluk ise 9 Nisan’da MEB Şura salonunda sahneye çıkacak. Bir başka dans gösterisi ritm dans topluluğu Mayumana tarafından gerçekleştirilecek. Fakat festivalin belki de en unutulmaz gösterilerinden birini engelli dansçılar, 28 Nisan Çarşamba gecesi MEB Şura Salonu’nda yapacak. ‘Zincir 2’ adlı gösterinin koreografisi Gülüm Pekcan’a ait. 

İnce Saz da var
Klasik müzik dışındaki türlere de açık bir festival Ankara. 13 Nisan günü, Türk müziği konseri var. Cengiz Onural, Yalçın Tura, Murat Aydemir’in İnce Saz’ı MEB Şura Salonu’nda sahneye çıkacak. Rodriquez’den Enya’ya farklı bestecilerin eserlerini seslendiren özgün bir topluluk olan Saule & The Madrix  de ‘etno klasik ve popüler’ diye tanımlanabilecek bir konser verecek. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Salonu’nda 15 Nisan’da ilginç bir proje var. Mehmet Can Özer’in ‘Siyah Kalem Dansı’ çalışması deneysel bir ‘elektronik müzik’ konseri.
Rusyadan gelen Terem Quartet’in akordeon ve sopranoyla Piazzolla bestelerinden Görevimiz Tehlike filminin müziğine bambaşka şeyleri yorumladığı konseri de festivalin eğlenceli gecelerinden biri olmaya aday. Benzer bir gece de Club for Five Vokal Topluluğu’nun 22 Nisan konserinde yaşanacak. Eğlencesi garantili bir başka konser ise 16 Nisan’da. Movie Tube adlı gösteride Daniel Gled’in piyanosuna eşlik edecek şarkıcılar ünlü film müziklerini seslendirecek. (Kültür Sanat)