Ekranın hayat damarı

Festivaller, konserler, sergiler, performanslar... Kültür sanat sezonu açıldı. Bazı televizyon yöneticileri bu tür etkinliklere dair haberlerin halkın ilgisini çekmediğine inançlarını koruyor.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Festivaller, konserler, sergiler, performanslar... Kültür sanat sezonu açıldı. Bazı televizyon yöneticileri bu tür etkinliklere dair haberlerin halkın ilgisini çekmediğine inançlarını koruyor. Tersini düşünen kanallarda ise geçen yayın dönemine göre kültür-sanat programlarının sayısı arttı. Hatta kültür-sanat, artık haber bültenlerinde bile boy gösterebiliyor.
Haber kanalları
CNN Türk, NTV, TV8 ve TRT 2 haber kanalları izleyicisini kültür-sanat etkinliklerinden haberdar ediyor. Hem de ciddi oranlarda. Örneğin TRT 2 yöneticileri programlarının yüzde 27'sini kültür sanat programlarına ayırdıklarını belirtiyor. NTV'dekiler ise program sayıları azalsa da haber bültenlerinin içinde kültür-sanatın payının arttığına dikkat çekiyor.
CNN Türk hem program hem haber olarak kültür sanata desteğini sürdürüyor. Mesela geçen yayın dönemi beş dakika yayımlanan müzik ve sinema programları 40'ar dakika olarak
'Frekans' ve 'Sinema Günleri' programlarında izleyicisiyle buluşuyor. TV 8, kültür sanat programlarına geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla yer veriyor. Bu alanda gerileyen sadece brt. Geçen yayın döneminde haftada üç saate yakın olan programlar yeni yayın döneminde bir buçuk saate düştü. Sanat programları daha popüler olan sinema ve müzikte yoğunlaşıyor. Gösterime giren filmlere, top 10 listeleri hemen her kanalda yer buluyor. Diğer alanlarla ilgilenenler içinse pek fazla seçenek yok.
Haşmet Topaloğlu (NTV)
'Yemeğin sosu gibi görülüyor'

Kültür-sanat programlarını, yayıncılığın önemli ayaklarından biri olarak gören kanallar savaş hali bittiği zaman eski performansına kavuşur. Bunun dışında bir kısım kanallar zaten kültür-sanat haberlerini diğer programlarına yayıyorlar. Kültür-sanat haberleri, yemeğin sosu şeklinde yan unsur olarak görülüyor. Televizyonlarda magazin ve kültür-sanat bir havuza dönüştü.
Bana göre televizyonlarda kültür-sanat etkinliklerinin belirli noktalarının irdelenmesini sağlayabilecek bir platform eksik. Örneğin Saydam Günleri'den yola çıkarak fotoğrafın tartışılabileceği, konunun daha derinlemesine ele alınabileceği 40 dakikalık bir program yapılabilir.
Deniz Yüce Başarır (CNNTürk)
'Mesele elitist olmamak'

Kültür-sanat haberlerinin genel izleyiciyi ilgilendirmediğini düşünüyorlar. Bunun için haberleri ya görmezden geliyorlar ya da magazin ağırlıklı vermeyi yeğliyorlar. Dinamik bir program yaptığınız ve elitist bir açıdan bakmadığınız zaman, insanlar sizi izliyor. Böyle olduğunda prime time'da veya bu vakte çok yakın bir zamanda programınız yayımlanabiliyor. Tabii programların sayısı çok az. Bu alanın izleyicilerini doyurmuyor.
Reyting kaygısının ötesine geçildiğinde bu programların sayısı artacaktır.
Nalan Karsan (TRT2)
'Sanat can sıkıcı olmayabilir'

Programlar yeterli değil. Önce hem seyircinin hem de özel televizyon yöneticilerinin izlerken içlerinin sıkılmayacağı kültür-sanat programlarının da yapılabileceğine, yapıldığına inanmaları lazım.
Kültür-sanatla ilgili programlar yaparken çok seyredilen o beğenmediğimiz programların silahlarından yararlanmak gerek. Bunlar neler? Tempolu kurgu. Bol renkli görüntüler. Sürekli değişen, hızlı müziklerle dikkat çekiciliği artırılmış, lafı uzatmayan ve 'ders verir tavırda olmayan' bir anlatım. Ancak bu formatla seyirci kazanılır ve 'Kültür-sanat programları can sıkıcıdır' önyargısından uzaklaştırılır. TRT bu alanda misyonunu yerine getiriyor.
Televizyonda kültür-sanat rehberi
TRT 2
...Ve Sinema, perşembe 22.10'da
Beyazperde, cuma 22.05'te
İlk Kare, cumartesi 18.10'da
Kültür-Sanat Rehberi, hafta içi her gün 09.05 ve 15.35'te
Kültür Sanat NET. TRT, hafta içi her gün 10.35'te
Okudukça, pazar 10.15'te
Tiyatro Sahnesi, pazar 20.00'de
CNN Türk
Frekans, çarşamba 21.15'te,
Sinema Günleri, perşembe 21.15'te, cumartesi saat 11.15'te,
NTV
Gece Gündüz, hafta içi her gün 17.45'te,
Kültür Sanat, hafta içi her gün 08.45'te,
Sinema Sinema, cumartesi 19.10'da
CNBC-e İnfo, cumartesi 18.30'da