Ekrem Bora'ya sarı-lacivert uğurlama

Ekrem Bora'ya sarı-lacivert uğurlama
Ekrem Bora'ya sarı-lacivert uğurlama
Pazar günü hayatını kaybeden usta oyuncu Ekrem Bora için yapılan cenaze töreni Türk sinemasının önemli isimlerini bir araya getirdi

Türk sinemasının usta oyuncusu Ekrem Bora, dün son yolculuğuna uğurlandı. 1 Nisan Pazar günü 78 yaşında akciğer ödemi sonucu hayatını kaybeden Bora için ilk tören Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Ekrem Bora’nın tabutuna kırmızı karanfiller ve gönül verdiği Fenerbahçe ’nin bayrağının konulduğu törene; Hülya Koçyiğit, Ali Sunal, Songül Öden, Fatma Girik, Kıvanç Tatlıtuğ, Türkân Şoray, Memet Ali Alabora, Selda Alkor, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Eşref Kolçak, İzzet Günay, Adnan Şenses, Sümer Tilmaç, Fikret Hakan, Mahsun Kırmızıgül ve Salih Güney gibi isimler katıldı.
Bora’nın rol aldığı filmlerinden karelerin, röportajlarının ve fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösterisiyle başlayan törende; Türkân Şoray “ Bugün burada tüm onu sevenleri, sinemada yıllarca birlikte olduğum yol arkadaşlarımı, sinemaya emek verenleri görüyorum. Böyle acı bir günde bir aradayız. Bu öyle bir acı ki, kelimelerle tarif edilebilecek bir acı değil. Sinemamız gerçekten büyük bir değerini kaybetti. Bizler de çok iyi bir dost ve yakın yol arkadaşımızı kaybettik. Ancak o, Türk sinemasında sonsuza kadar yaşayacak” diye konuştu. Kemal Sunal’ın oğlu Ali Sunal da konuşma yapmak için davet edilmenin kendisi için şeref olduğunu belirterek, “Ekrem ağabey benim ustam, babamın ustası, Türk sinemasının ustası. Türk sineması aslan gibi bir delikanlısını kaybetti” derken birçok filmde beraber rol aldığı Fatma Girik de sahnede duygusal anlar yaşadı.
Bora’nın cenazesi, törenden sonra Zincirlikuyu Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.