El feneriyle yol bulunmaz!

El feneriyle yol bulunmaz!
El feneriyle yol bulunmaz!

Hayden Christensen Kıyamet Gecesi nin mağdurlarından.

Brad Anderson, apokaliptik işaretlemelere sahip 'Kıyamet Gecesi'yle beklentiyi karşılamaktan çok uzak
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

Sinema
Kıyamet Gecesi
Yönetmen: Brad Anderson
Oyuncular: H. Christensen, T.Newton


Önceki filmi ‘Transsiberian / Sibirya Ekspresi’yle hafif çaplı bir sarsıntı yaşayan ‘ilginç’ sinemacı Brad Anderson, taze çalışması ‘Vanishing on 7th Street / Kıyamet Gecesi’yle durumu düzeltme çabası içine giriyor, ama öncekini fazlasıyla aratan bir sonuca ulaşıyor ne yazık ki.
‘Apokaliptik’ filmlerin yeni bir uzantısı gibi duran yapım, çok daha iyilerini yapabileceğini bildiğimiz Anderson’ın bir miktar ‘retro’ havası aşılamaya çalıştığı ‘yabancı’ bir film . Gecenin karanlığında ruhları çalınan insanlar arasında ‘sağlam’ kalmayı başarabilmiş bir grubun ‘ben’ olduklarını kanıtlama mücadelesi diye özetleyebileceğimiz öyküsüyle ‘ışık’a doğru bir koşunun habercisi ‘Kıyamet Gecesi’. Böyle bir cümle kurulduğunda ‘tatmin edici’ bir sonuçla karşılaşacağınızı düşünebilirsiniz, ama Anderson’ın kahramanlarını çıkardığı yolda etkili bir atmosfere ulaştığını söylemek zor. Özellikle ‘benlik’ mücadelesinin merkezindeki ‘ışık’ metaforu, çok da altı doldurulmuş bir platforma sahip değil. Finaldeki dinsel göndermeyse filmin kırılgan yapısını iyice rotasından çıkarıyor ve ‘kolaycılık’ tuzağına düşürüyor. Bir yere bağlanamayan hikâyeyi metafiziğin kökü olan ‘din’le açıklamaya çalışmak, belki de yapılabilecek en ‘garantici’ tavır gibi duruyor, hikâyenin gelişmesinin önünü tıkıyor.
Brad Anderson, yeteneğinden kuşku duymadığımız bir yönetmen, ama Anthony Jaswinski imzalı ‘özgün’ senaryoya inancının kurbanı olmuş gibi burada. Oyunculardan özellikle Thandie Newton’ın ‘yüksek tondaki’ performansı da en hafif tabiriyle ‘rahatsız edici’. Belli bir noktaya kadar ‘ilgiyle’ takip etmeye çalıştığımız hikâyeyi darmadağın etmeye yetiyor oyuncunun ‘inançlı’ (ama inanmamış) kompozisyonu...


    ETİKETLER:

    Sinema

    ,

    film