El yapımı New York Times!

Serkan Özkaya, el yapımı Radikal çalışmasını, okyanus ötesine taşımak için New York Times gazetesiyle temasa geçiyor. 'Bugün Tarihi Bir Gün Olabilirdi' isimli yapıtını ilk kez...

İSTANBUL - Serkan Özkaya, el yapımı Radikal çalışmasını, okyanus ötesine taşımak için New York Times gazetesiyle temasa geçiyor. 'Bugün Tarihi Bir Gün Olabilirdi' isimli yapıtını ilk kez 8. İstanbul Bienali sırasında 21 Eylül 2003'te sergileyen Özkaya, Radikal gazetesiyle birlikte yaptığı bu çalışmayla, gazetenin bir günlüğüne, elle çizilmiş halde basılmasını ve dağıtılmasını sağlamıştı.
Daha sonra İskandinavya'nın en çok satan gazetesi Aftonbladet ile benzer bir çalışmaya imza atan sanatçı, şimdi de New York Times ile işbirliği için 21 Ekim'de New York'taki White Box galerisinde açılacak 'Democracy is Fun?' (Demokrasi Eğlenceli midir?) isimli sergiye bir açık mektupla katılıyor.
Radikal ve Aftonbladet
Sergide New York Times'ın yayımcısına yazılmış, projeyi ve daha önceki versiyonlarını açıklayan bir mektubun yanı sıra, açıklayıcı bir çizim, 21 Eylül 2003 tarihli Radikal'in ve 24 Şubat 2004 tarihli Aftonbladet'in imzalı birer kopyaları da bulunuyor. Küratörlüğünü Michele Thursz ve Defne Ayaş'ın üstlendiği sergiye katkı sağlamak amacıyla, Özkaya'nın yeni çizimlerinin 40 edisyondan oluşan serigrafileri önümüzdeki hafta başında satışa sunuluyor.
Özkaya bugüne değin yapıtlarını başta İstanbul olmak üzere, aralarında Paris, Berlin, Kopenhag, Torino, Milano, Malmö, Belgrad, Stockholm, New York ve Utrecht'in de bulunduğu, birçok sanat başkentinde sergiledi. Özkaya'nın 'Sanatta Deha ve Yaratıcılık', 'DÖRDÜBİRYERDE' ve 'Göründüğü Gibi Değil! Açıklayabilirim' adlı üç kitabı bulunuyor. www.whiteboxny.org (Kültür Sanat)