Elazığ-Erivan ezgi kervanı

Erkan Oğur ve Civan Gasparyan, önümüzdeki günlerde Kalan Müzik tarafından yayımlanacak ortak albümlerindeki...
Haber: ULAŞ ÖZDEMİR / Arşivi

İSTANBUL - Erkan Oğur ve Civan Gasparyan, önümüzdeki günlerde Kalan Müzik tarafından yayımlanacak ortak albümlerindeki çalışmaları yarın akşam verecekleri konserde müzikseverlerle paylaşacak. Most Production'un organize ettiği 'Yaz Konserleri' kapsamında saat 21.00'de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda, yerel ezgileri evrensel ufuklara taşıyan bu ikili ile buluşacağız. Uzun bir süredir albüm projesi üstünde çalışan ikili, Ermeni ve Türk halk müziğinin güzel türkülerini ve doğaçlama ezgileri sunacaklar.
Erkan Oğur ve Civan Gasparyan'ın ortak albümlerinin ilk adımı, Gasparyan'ın geçtiğimiz yıl İstanbul Caz Festivali'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelmesiyle atıldı. O günlerde sazlarını ilk kez bir araya
getirdiler. Gasparyan'ın içli duduğuyla Oğur'un narin kopuzu gideceği yönü bulmuştu: Elazığ'dan Erivan'a yürüyecekti kervan.
'Yemen Türküsü'nden 'Holor Molor'a pek çok ezgi alındı repertuvara. Doğaçlama ezgiler için kapılar hep açık tutuldu. Gasparyan, kayda girmek için tekrar davet edildi Türkiye'ye. Günler süren kayıtlarda Derya Türkan klasik kemençesiyle, Ferruh Yarkın perküsyonlarıyla katıldı ikiliye.
Albümün adı Fuad
Ortaya dökülen lirik melodiler, her iki müzisyenin önceki çalışmaları gibi çok duygusaldı. Kimi zaman karşılıklı uzun havalar söylediler, kimi zaman duduğun dem sesiyle Erkan Oğur türküsüne girdi, kimi zaman Gasparyan kopuzun tellerinde verdi sesini. Albümün adının 'Fuad' olmaması için hiçbir neden yoktu Oğur için. Kalbin kırıldığı anı, kalpten olma halini, sevgiyi anlatan 'Fuad' sözcüğü bu proje için en güzel sözdü.
Bu çalışma sırasında ortaya çıkan her ses, kırılgan bir sözcüktü. Oğur ve Gasparyan bu albümde, aslında birbirinden pek farklı olmayan müzikal yolculuklarını birleştirmişlerdi. Kervanın ruhu Anadolu'nun uçsuz bucaksız nağmelerinden geliyordu.
Yarın gece Oğur ve Gasparyan'a, klasik kemençede Derya Türkan, perküsyonda Ferruh Yarkın ve Ermenistan'dan gelecek olan iki duduk sanatçısı eşlik edecek. Albümde yer alan ezgilerin yanısıra gecenin sessizliğine yürüyecek pek çok nota onlarla olacak. Gasparyan ve arkadaşlarının duduk nağmelerine Oğur kopuz, perdesiz gitar ve
ebow'uyla cevap verecek. Erkan Oğur ve Civan Gasparyan'ın buluşması, gönül insanlarına unutulmaz bir gece vaat ediyor.