Eleştirmenler Tophane'deki galeri baskınını sert bildiriyle kınadı

Eleştirmenler Tophane'deki galeri baskınını sert bildiriyle kınadı
Eleştirmenler Tophane'deki galeri baskınını sert bildiriyle kınadı
Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği - Türkiye (AICA TR) Merkezi, Tophane'deki mahalle delikanlılarının 'sokakta öpüşüldüğü' iddiasıyla Daire Sanat Galeri'nde olay çıkartmasını sert bir bildiriyle kınadı. Bildiride "Bir tür 'linç' hareketi gerçekleştiren kitle için çağrılan polisin bir saat sonra gelmesi, konuyu çözmemesi ve saldırganlarla aynı dili kullanması manidar ve düşündürücüdür" denildi.

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği – Türkiye ’nin (AICA TR) bildirisi şöyle:

“DAİRE SANAT GALERİSİNE KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN BİLİNDİK PROVOKASYONLARIN FARKINDAYIZ VE DAİRE SANAT GALERİSİ'NİN YANINDAYIZ!
Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği – Türkiye (AICA TR) olarak aralıklarla devam eden sanat galerilerine saldırı provokasyonlarını biliyor ve reddediyoruz!21 Eylül 2010 tarihinde ve 9 Mayıs 2014 tarihlerinde Tophane – Boğazkesen’deki sanat galerileri, konuklar ve sanatçıların saldırılara uğramasının ardından bu son saldırı tarafımızdan sistematik bir yıldırma olarak değerlendirilmektedir.

Tophane'de yine 'galeriye saldırı!'

Cana ve mala kasteden bu açık edimler, fazlasıyla tehlikelidir. Daha önceki saldırılarda “sokakta içki içilmektedir ve semt sakinlerinin yaşam tarzları dikkate alınmamaktadır” gibi bahaneler üretilirken, bu kez sanat izleyicilerinin “uygunsuz davrandıkları”(?) iddiasıyla bir bahaneyle saldırı meşrulaştırılmaya çalışılmıştır.
Daire Sanat Galerisi’ni çevreleyen ve bir tür “linç” hareketi gerçekleştiren kitle için çağrılan polisin bir saat sonra gelmesi, konuyu çözmemesi ve saldırganlarla aynı dili kullanması manidar ve düşündürücüdür.

Sorularımız şunlardır:
Tophane ya da diğer bir semtte sanat galerilerinin, sanatçıların, sergilerin ve izleyicilerinin can ve mal güvenliğine dair artık emniyete ve yargıya güvenilemeyecek midir?

Her bir provokasyondaki meşrulaştırma kılıfları, yasalar ve emniyet tarafından kabul edilecek ve tolere mi edilecektir?

“Sanata karşı değiliz, davranışınızı beğenmiyoruz” diyen kitle, sayıca sözde ıslah etme söylemiyle şiddet eylemine başvuracak ve buna karşı kayıtsız mı kalınacaktır?

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği- Türkiye (AICA-TR) olarak, bu tür saldırıların ülkenin aydınlarını hedef alan söylemlerden güç aldığını görüyor ve reddediyoruz. Yaratılmaya çalışılan kutuplaşmanın yanında olmayacağımızı, ülkenin çağdaş ve aydınlık yüzüne yapılan bu saldırılara emniyet ve yargının izin vermemesi gerektiğini hatırlatmaktayız.

Daire Sanat Galerisi’nin, sanatçılarının ve sanatseverlerinin yanında olduğumuzu ilan ederiz.”