Eleştirmenlere kızdı, tiyatro binasına baltayla saldırdı!

Eleştirmenlere kızdı, tiyatro binasına baltayla saldırdı!
Eleştirmenlere kızdı, tiyatro binasına baltayla saldırdı!
Turner ödüllü tiyatro yazarı Douglas Gordon, İngiliz basınında son oyunuyla ilgili yazılan olumsuz eleştirilerden sonra tiyatro binasına baltayla saldırdı.

Turner Ödüllü yazar Douglas Gordon, son oyunu 'Neck of The Woods'a gelen olumsuz eleştirilere sinirlendi oyununun sahne aldığı Manchester’daki yeni açılan tiyatro binasına saldırdı. Gordon, saldırıdan sonra duvarda oluşan pençe şeklindeki zarar görmüş kısmı da imzaladı. Olayın ardından 21 Mayıs’ta açılan HOME Tiyatro yönetimi, oluşan zararı karşılaması için Gordon'a fatura çıkardı. Tiyatro binasının inşası  40 milyon dolara mal olmuştu. 
1996'da Turner Ödülü'nü kazanan Douglas Gordon, yeni oyunu 'Neck of the Woods'u, ünlü 'Kırmızı Başlıklı Kız’ masalından uyarlamıştı. Oyun, meşhur masalın yetişkinlere yönelik korkutucu bir versiyonu olarak tasarlanmış hali. Oyunda 'Kırmızı Başlıklı Kız' kurdun midesinden bir baltayla kurtarılıyor. Bu nedenle oyunda çok sayıda balta bulunuyor. Saldırıda kullanılan baltanın da oyunda kullanılan baltalardan biri olduğu düşünülüyor.
Charlotte Rampling'in de rol aldığı oyundan bir kare.

Gordon oyununun sahnelendiği Uluslararası Manchester Festivali'nin açılışında yaptığı açıklamada “Benim için en önemli şey, olabildiğince karanlığa yakın olmak ve ışıklar açıldığında, çocukken kabus görürken uyandığındaki gibi güvenli hissetmek” demişti. Tiyatro eleştirmenleri ise oyundan pek etkilenmedi. The Daily Telegraph'ta Claire Allfree imzasıyla yer alan eleştiride oyun için “Bir gösteriş projesinin kokusu var. Oyundaki düzensizlik çoğu zaman rahatsız edici gözüküyor” denilirken Guardian'dan Lyn Gardner oyunu esprisiz ve temkinli olmakla eleştirmiş ve Gordon’ın modern tiyatroya aşinalığının olup olmadığını sorgulamıştı.

HASARI ÖDEYECEK
Oyunun sahnelendiği Uluslararası Manchester Festivali’nin sanat yönetmeni Alex Poots ise olayın ardından “Bu uygunsuz, düşüncesiz ve göz korkutucu davranışı desteklemiyoruz ve göz yummuyoruz. Böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız. Bu olayda adı geçen sanatçı hasarı da ödeyecektir” açıklamasını yaptı. (artnet.com)   


  ETİKETLER:

  Guardian

  ,

  sanat

  ,

  Oyun

  ,

  Kız

  ,

  Ünlü

  ,

  Modern

  ,

  Kırmızı

  ,

  yazar

  ,

  zaman