Eleştirmenlerin en iyisi 'Sessizlik'

Eleştirmenlerin en iyisi 'Sessizlik'
Eleştirmenlerin en iyisi 'Sessizlik'
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından verilen tiyatro ödülleri sahiplerini buldu. Yılın oyunu ödülü DT yapımı 'Sessizlik'in oldu.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) tarafından verilen geleneksel yılın tiyatro ödülleri Sadri Alışık Kültür Merkezi Çolpan İlhan Sahnesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 2012-2013 TEB Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü’nü ‘tarihsel, toplumsal, epik tiyatro ve içsel dünyanın coşkulu, şiirsel tiyatrosuyla; düş, iç durum ve varlık tiyatrosu arasındaki savaşı başarıyla birleştirmiş olması’ gerekçesiyle Mehmet Birkiye yönetimindeki İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Sessizlik’ başlıklı yapıt değer görülmüştü.

Ödülü, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü adına Selen Korad Birkiye, oyunun oyuncularından Funda Eryiğit, Oya Okar, Süleyman Atanısev ve Münir Can Cindoruk ile birlikte Göksel Kortay’ın elinden aldı. TEB Başkanı Üstün Akmen, üyelerin kararında ‘Sessizlik’te oyuncu yönetimindeki başarının, rollere dönük tüm yaklaşımların oyunculara ‘sezdirilmiş, bilgilendirilmiş, anlatılarak verilmiş’ olmasınıjn etkili olduğunu söyledi.
Altıdan Sonra yapımı ‘Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi’ adlı oyundaki oyunculuğuyla TEB Yılın Kadın Oyuncusu ödülünü kazanan Sumru Yavrucuk’a ise ödülünü Ahmet Levendoğlu verdi. Murat Garipağaoğlu ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yapımı ‘Zengin Mutfağı’ oyunundaki Pehlivan Lütfü Usta karakteriyle değer görüldüğü ‘Yılın Erkek Oyuncusu’ ödülünü Çolpan İlhan’ın elinden aldı.
Ayşe Lebriz Berkem’in sunduğu, Sema’nın sahne aldığı, Çiğdem Erken’in piyanosu eşliğinde şarkılar seslendirdiği, Barış Kıralioğlu’nun Commedia dell’Arte türünden küçük bir örnek verdiği gecenin sonunda, TEB Onur Ödülü de sahibini buldu. Ödül; uzun tiyatro geçmişlerinde kazandıkları başarıları, oyuncu, yönetmen, eğitmen olarak tiyatronun çeşitli alanlarında titiz çalışmaları, yaşamlarının neredeyse her anını tiyatroya adamaları sebebiyle Gülriz Sururi-Engin Cezzar çiftinin oldu.