Ellen Page: Hayattayım, aşığım, özgürüm...

Ellen Page: Hayattayım, aşığım, özgürüm...
Ellen Page: Hayattayım, aşığım, özgürüm...
Oscar'ın muhtemel adayları arasında adı sıkça anılan 'Freeheld'de başrolü Julianne Moore'la paylaşan Ellen Page, filmin yarıştığı 63. San Sebastian Film Festivali'nde konuştu. 'Juno' filmiyle yıldızı parlayan ve eşcinsel olduğunu açıkladığı geçen yıldan bu yana her şeyin yolunda gittiğini söyleyen genç oyuncu "Sevdiğini özgürce söyleyebilmek nimet. Hayattayım, aşığım, özgürüm... Yaratıcılığıma da büyük etkisi oldu" dedi.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com   / Arşivi

SAN SEBASTIAN - Yaşanmış bir aşk hikayesinden uyarlanan ‘Freeheld’de Julianne Moore ile başrolü paylaşan Ellen Page, filmin yarıştığı 63. San Sebastian Film Festivali’ne konuk oldu. Bu öğlen gerçekleşen kalabalık basın toplantısına katılan Page, filme konu olan iki aşık kadınının mücalesini kahramanca bulduğunu söyledi. ‘Juno’ filmiyle ünlenen ve eşcinsel olduğunu açıkladığı geçen yıldan bu yana her şeyin yolunda gittiğini söyleyen genç oyuncu “Sevdiğini özgürce söyleyebilmek nimet” dedi. Oyunculuklarıyla epey konuşulacak film, yakında Türkiye ’de de vizyona girecek.

Yaşanmış bir aşk hikayesi; kadın polis teşkilatının deneyimli bir dedektifi, diğer kadın ise genç bir tamirci. Sıradan çatışmalar ve hoşluklarla başlayan aşklarını toplumsal baskılar nedeniyle gizli tutmaya çalışan kadın dedektif ölümcül akciğer kanserine yakalandığı öğrenince emekli maaşını hayat arkadaşına bırakmak istiyor ve yasalara, daha önemlisi muhafazar kafalara karşı yorucu mücadele başlıyor. Oscarlı Julianne Moore ve genç oyuncu Ellen Page’in başrollerde yer aldığı film, 63. San Sebastian Film Festivali’nin yarışma bölümünde dünya basınının karşısına çıktı. Sonrasındaki kalabalık basın toplantısına katılan Ellen Page ve yönetmen Peter Sollett alkışlarla karşılandı. Doğrusu Hollywood standartlarında, düzgün anlatılmış ama oyunculuklar ve meselesi dışında özelliği olmayan bir film. Julianne Moore’un karşısında gayet incelikli bir oyunculukla parlayan Ellen Page’in Oscar adaylığı ihtimali ise şimdiden dillere düştü bile.

ÖZGÜRÜM, AŞIĞIM, MUTLUYUM!
Basın toplantısına baştan aşağıya siyahlara büründüğü takım elbise ve gömleğiyle gayet çekici ve güzel görünen Ellen Page, gayet heyecanlı görünüyordu. “Filmdeki karakterim gibi ben de kalabalıklar karşısında duygularımı belli etmekte zorlanırım” diyen genç oyuncu, eşcinsel olduğunu açıkladığı geçen yıldan bu yana herşeyin yolunda gittiğini söyledi: “Sevdiğini özgürce söyleyebilmek bir nimet. Sevdiğim kişiyi sevmekte özgür olmak şahane, bir kere! Hayattayım, aşığım, özgürüm... Yaratıcılığıma da büyük etkisi oldu. Her şey çok olumlu gidiyor, çünkü özgürüm.”

Ellen Page (sağda), festivale kız arkadaşı Samantha Thomas'la katıldı.

UTANGACIM ASLINDA!
Sinemada kadına yazılan rollerin kalitesi ve sıklığı konusunda elbettte sorun var, bunlar Maalesef herkesin bildiği sorunlar. Bu nedenle “Freeheld”i ilk okuduğumda çok heyecanlandım” dedi ve ekledi: “Bütün aşklar gibi ikisinin arasındaki sevgi harika bir şeydi. Sonrasında yaşadıkları trajedi, her şeye rağmen birbirlerine destek çıkmaları bence inanılmaz bir olaydı. Senaryoyu defalarca okudum, her seferinde de aynı derecede duygulandım.”

Başrol oyuncusu Julianne Moore’la çalışmanın hoşluğundan da bahis açan Page “İnanılmaz bir birliktelik oldu, minnetarım. Filmin samimi ve dürüst olması için elinden geleni yaptı. İkimiz için de hem duygusal hem de duygusal bir süreçti” dedi.


“Freeheld”in çekildiği dönemde henüz BD yasaları tüm eyaletlerde eşcinsel evliliği kabul etmemişlerdi. Bu büyük gelişmeye rağmen oyuncu, “Eşcinsel hakları için daha çok savaşmamız ve daha çok şeyler yapmamız gerekiyor” dedi. “Filmdeki karakterim utangaç ve insanlar karşısında konuşmayı sevmiyor. Ama aşk ve çaresizlik yani sevdiğin için bir şeyler yapmak güdüsüyle insan her şeye kalkışabiliyor sanırım. Yani kişisel olarak da beni açan bir sahneydi ve bu nedenle izleyiciye duyguyu geçirmeyi başardım sanırım. Ama sonuçta iyi yazılmış bir senaryonun eseri tabii ki...”