Emek için söz Orhan Veli'de

Emek için söz Orhan Veli'de
Emek için söz Orhan Veli'de

FOTOĞRAF: JANET BARIŞ

Emek için toplanan sinemacılar, binanın üzerine Orhan Veli'nin "şimdi evime girsem bile, biraz sonra çıkabilirim" sözlerinin yer aldığı dev bir afiş astı

Taksim en sıra dışı günlerinden birini yaşıyor. İstiklal Caddesi’nden meydana doğru birbiri ardına ellerinde afişlerle sloganlar atarak büyüklü küçüklü gruplar ilerliyor.

Sinemacılar da Emek için toplandı. Saat 13.00’de sinemanın önünde toplanan sinemaseverler, yazarlar, sinemacı ve oyunculardan oluşan yaklaşık 100 kişi, inşaatı çevreleyen paravanların üzerine yazı ve grafitiler yapıp sloganlar attı.

Yazılar içinde sinemanın son müdürüne hitaben #direnhikmetabi sloganı, “filmin sonunu söyleyelim mi Tayyip”, “direnMEkamer” ve grafiticilerin özenle yaptığı “Emek yerinde güzel” resmi de vardı.

Ardından bir grup Serkildoryan inşaatının tepesine çıkıp İstiklal Caddesi yönüne dev bir pankart astı. Pankartta Orhan Veli’nin şu şiiri yer alıyordu: Şimdi evime girsem bile/ Biraz sonra çıkabilirim/ Mademki bu esvaplarla ayakkaplar benim/ ve madem ki sokaklar kimsenin değil. Pankart “AVM tipi kent istemiyoruz, tüm AVM’leri boykot ediyoruz. Emek bizim İstanbul bizim” sloganlarıyla tamamlanıyor.

Ardından “Emekle sermaye uzlaşmayacak” pankartı arkasında toplanan sinemacılar adına Defne Halman bir konuşma yaptı. İstiklal Caddesi’nin ortasına açılan bir merdivene tırmanan Halman, her şeyin 7 Nisan’daki Emek eylemiyle başladığına vurgu yaptı. Emek’in yıkılmışs olmasına rağmen tüm Türkiye ’de rant karşıtı tavrın simgesi olduğunu söyleyen Halman, herkesi AVM’leri protesto etmeye çağırdı.