Emek Sineması için çok önemli karar

Emek Sineması için çok önemli karar
Emek Sineması için çok önemli karar
Hukuki süreç devam ederken yerine AVM yapılmak üzere Kamer İnşaat tarafından 2013'te yıkılan 100 yıllık tarihi Emek Sineması'yla önemli gelişmeler var. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Serkildoryan ve Emek projesiyle ilgili 'kamu yararı olmadığı' gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme ayrıca, aralarında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın da olduğu dört yetkili hakkında soruşturma açılmasına hükmetti.

RADİKAL - Yalnızca İstanbul’un değil Türkiye ’nin en eski görkemli sinema salonlarından olan ve hukuki süreç devam ederken yerine AVM yapılmak üzere Kamer İnşaat tarafından 2013'te yıkılan 100 yıllık tarihi Emek Sineması’yla ilgili önemli gelişmeler var. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Karaköy’deki binasında yapılan basın toplantısı basın sözcüsü Mücella Yapıcı tarafından kamuoyuyla paylaşılan ilk önemli gelişme, Mimarlar Odası'nca Kültür Bakanlığı’na açılan davada İstanbul Bölge İdaresi Mahkemesi tarafından verilen Serkildoryan Binası ve Emek Sineması’nın da yer aldığı bloğa ilişkin projede yürütmeyi durdurma kararı. 19 Aralık 2014’te alınan ve 8 Ocak’ta ilgili taraflara tebliğ edilen yürütmeyi durdurma kararının gerekçesi ise mahkeme kararında “Dava konusu projenin yürütülmesi halinde tarihi ve kültürel miras olarak nitelendirilmesi söz konusu yapılar açısından telafisi güç, hatta imkansız zararların doğmasına yol açması” olarak geçiyor.

CAN ATALAY: İTİRAZ YOLU KALMADI 
Bu kararın ardından Mimarlar Odası'nın avukatı Can Atalay, yürütmeyi durdurma kararına itiraz yolunun kalmadığını ve projeyle ilgili esas kararın beklendiğini vurguladı. Atalay, Kamer İnşaat’ın yürüttüğü inşaatın devamının ise suç teşkil edeceğini söyledi.

AHMET MİSBAH DEMİRCAN'A SORUŞTURMA
Konuyla ilgili ikinci önemli gelişme ise aralarında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da olduğu Barış Çelikkan, Mehmet Ali Kaplan ve İlhan Turan adlı dört yetkili hakkındaki soruşturmaya hükmedilmesi. Mimarlar Odası’nın İçişleri Bakanlığı’na yaptığı suç duyurusu Danıştay tarafından kabul edildi. Böylece İçişleri Bakanlığı tarafından yetkililere soruşturma açılmasının önü Danıştay’ın kararıyla açılmış oldu.
Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait Emek Sineması’nı 25 yıllığına kiralayan Kamer İnşaat tarafından yıkılıp yerine AVM yapılması 2009'dan beri kamuoyunun gündeminde. Sinemaseverler, kültür sanat kamuoyu ve yıkıma karşı çıkan binlerce kişi düzenlenen pek çok yürüyüşe katılarak Emek Sineması’na yıkacak projeye karşı seslerini yükseltmişti. 9. İdari Mahkeme 2010’da projeyi durdurma kararı almış ancak bu karar üç bilirkişiden ikisinin yıkıma karşı çıkan raporlarına rağmen 2011'de kaldırılmıştı. Hukuki süreç devam ederken 13 Şubat 2013’te Beyoğlu Belediyesi, projeye yapı ruhsatı vermiş ve tarihi Emek Sineması 2013 yılı mayıs ayında yıkılmıştı.

Emek eylemlerinden kimler geçmedi ki!


CUMARTESİ EMEK EYLEMİ VAREmek sinemasının yıkılmasına karşı çıkanların sevinçle karşıladığı bu gelişme üzerine Emek Bizim platformu Twitter ve Facebook hesapları üzerinden “Emek üzerine yapılan inşaat ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Cumartesi 17.00’de Emek’in önündeyiz!” çağrısı yaptı.

Cem Erciyes yazdı. "Bir sinemayı kurtarmak"

HABER YORUM /ÖMER ERBİL
İnşaatın derhal durması gerek

Beyoğlu Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından daha önce iptal edilmişti. Yani bu inşaatın yapımına zemin hazırlayan planlar yok. Emek sinemasını yok eden avan projeye açılan davaya da mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdiğine göre, inşaatın derhal durması gerekir. Emek sineması yıkıldı. İnşaat şirketine göre ise sökülerek taşındı. Mahkeme avan projeyi kökten iptal eder ve hukuk yolları kapanırsa şirketin yaptığı inşaatı yıkıp sinemayı yeniden kurması gerekir. Bu mümkün mü? Şirket yıkmadık, söktük dediğine göre mümkün olması gerekir. İnşaatı durdurmayıp yapılaşma devam ederse suç işlenir. Cumhuriyet savcıları yargı kararını uygulatmak için harekete geçmek zorundadır.

Cem Erciyes yazdı. "Bilirkişi raporu bile Emek'i kurtaramadı"