Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin bir araya gelince fenaydı!

Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin bir araya gelince fenaydı!
Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin bir araya gelince fenaydı!
Geçen mayısta ilk kez gösterildiği Cannes'da hayli beğenilen 'Scario', nihayet Türkiye'de de gösterimde. Meksikalı bir uyuşturucu karteline karşı CIA'in düzenlediği bulunduğu operasyonlar üzerinden ahlaki ve hukuki meseleleri de tartışmaya açan filmin yönetmeni Denis Villeneuve "Çekim koşulları için sert bir setti ama ben bir yönetmen değildim, anaokulu öğretmeniydim! Bu üçlü (Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin) bir araya geldiler mi fenaydı!" diye anlatıyor.

Bu senaryo size nasıl geldi? Birinden yazmasını mı rica ettiniz yoksa beraber mi yazdınız?
Denis Villeneuve: Doğru söylemek gerekirse ‘Tutsak/ Prisioner’dan sonra bu fikir aklıma geldi ve ben çok, çok yavaş bir senaryo yazarıyım. Uzun bir süre birçok senaryo okudum ve bunu okuduğumda travmatik bir deneyim yaşadım. Menajerim bu senaryoyu iletmişti ve okuduğum an lanetlendim çünkü projeye aşık oldum! İnsanlar senaryoyu gördüğünde tam sana göre bir proje diyorlardı, çünkü bir süredir Amerika ’nın bu bölgesine, ABD ve Meksika sınırına takmış durumdaydım.


Yönetmen Denis Villeneuve
Neden Meksika sınırıyla bu kadar ilgilendiniz?

Çünkü orada ne kadar çok şiddet olduğunu biliyoruz ve Kuzey Amerikalı olarak o bölgenin sessizlikle kaplandığını düşünüyorum. Oradaki şiddet korkunç ama sessizliğin şiddeti daha da korkunç. Bu konuyu kabullenmenin görevim olduğunu düşündüm. Film Meksika hakkında değil, Amerika hakkında ama bu gerçeklik hakkında hassasiyetim var. Bu gerçeklik hakkında konuşmakta rahat hissettim, çünkü Amerika’nın gözünden anlattım. Bence bu gerçeklikle ilgili daha çok film yapılmalı.

1997’den beri Cannes’ın farklı bölümlerinde yer alıyorsunuz. Daha önce Emily Blunt’la bir film yapıp Cannes’a katılabileceğinizi düşünmüş müydünüz?
Cannes bizi davet edip ağırladığı için büyük bir onur duyuyorum. Festivalin bizi buraya davet etmesi büyük bir hediye. Özellikle de bu filmi kendime çok yakın bulduğum için. Bu filmi kendimden hiçbir taviz vermeden yaptım.


Filmi çekerken aklınızda nasıl bir film istediğiniz var mıydı yoksa filmi çekerken mi oluşturdunuz?

Bu filmi neden iyi bulduğumu soruyorlar. Sadece yönetmen olarak iyi olmak değil ama beraber filmi çektiğim insanların da iyi katkıları olması. Herkesten en iyi şekilde yararlanmak... Bazı sahneler senaryondan çok farklı çekildiler. Benicio, Emily ve Josh sahneler çekilirken kendi fikirlerini verdiler ve bu, filmi çok çok daha iyi hale getirdi. Sonunda nasıl bir film istediğimi biliyordum ve bunu amaçladım, fakat yeni fikirlerle birlikte çok daha iyi bir yön aldı.

Filmde “Her yol mubahtır” teması bulunmakta. Güncel dönemde bu gerekli bir özdeyiş midir?
Filmde de göstermeye çalıştığımız gibi şu an her zamankinden daha bulanık bir zamanda yaşıyoruz. Bu yüzden bu projeyi gerçekleştirmeyi çok istedim. Film cevaplar vermeden güçlü ve doğru sorular soruyor.


Çekimle nasıl geçti? Zor bir konu işliyordunuz rahat bir set miydi?

Çekim koşulları için sert bir setti ama ben bir yönetmen değildim, anaokulu öğretmeniydim! Bu üçlü (Emily Blunt, Benicio Del Toer, Josh Brolin) bir araya geldiler mi fenaydı! Görüntü yönetmenimiz sürekli sessiz olun diye uyarıyordu.