Eminim dans pistinde de bir klasiksin!

Eminim dans pistinde de bir klasiksin!
Eminim dans pistinde de bir klasiksin!

Elton John vs Pnau Good Morning to the Night Mercury

Avustralyalı ikili Pnau'nun, 1970-76 arası Elton John şarkılarına odaklandığı remiks proje İngiltere listelerine zirveden girdi. Albümdeki tonla klasiği, ipuçları eşliğinde keşfetmek, bilmece çözmek kadar zevkli
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Eğer iflah olmaz bir Elton John hayranıysanız, -ah elbette- bir de deneyselliğe açıksanız o zaman bu yaz karşınıza çıkan en iştah açıcı albümle karşı karşıya olduğunuzu söyleyebilirim. Diğer yandan Elton John hayranı değilseniz, deneyselliğe kapalıysanız ama yeni nesil elektro-dans-pop’tan pek hoşlanıyorsanız yine de çekinmeyin buyurun lütfen. Empire of the Sun’ın yaratıcılarından biri olan Nick Littlemore’un bundan çok uzun seneler önce okuldan arkadaşı Peter Mayes ile birlikte kurduğu ve ismini silahın ateş alması sırasında çıkardığı ‘pah-now’ (Türkçe düşündüğümüzde bambaşka bir şey oluyor tabii) sesinden alan Pnau’un 2008 yılında gizlice başladığı remiks proje , nihayet tamamlanıp sandıktan çıkarıldı. Çıkarıldığı gibi de İngiltere listelerine bir kafa darbesiyle zirveden yerleşmeyi başardı. Kısa zamanda gelen belki de beklenmedik bu başarı albümün kısa sürede çok sayıda ülkede de oldukça tutacağının bir göstergesi gibi.
Popüler müzikte daha önce eşine benzerine pek rastlamadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Zira Nick ve Peter, Elton’ın tüm kariyerine değil sadece 1970 ve 1976 yılları arasında gerçekleştirdiği stüdyo kayıtlarına odaklanmışlar. Albümde yer alan sekiz prodüksiyonun tamamı bu periyotta kaydedilmiş farklı şarkılardan seçilen elementlerin bir-araya gelmesiyle oluşturulmuş. Bu durum bazı şarkılarda (Phoenix’te olduğu gibi) dokuz şarkının eklemlenmesine kadar uzanıyor. Gözünüzü kapattığınızda ‘Sorry Seems to Be the Hardest Word’den ‘Goodbye Yellow Brick Road’a kadar üzerinize yağmur gibi yağan tonla klasiği ufacık ipuçları eşliğinde keşfetmek, zaman zaman bilmece çözmek kadar zevkli olabiliyor.
İşin ilginç yanı tüm prodüksiyon buram buram Scissor Sisters kokuyor; en azından bana öyle geldi. Yani Elton’ın vokalleri Jake Shears üzerinde ne kadar etkili olmuş meğer, bunu bir kez daha anladım. Sonuç olarak kimi zaman IDM tınlayan bu orta tempo dans albümünü sevmemek için ben bir sebep bulamadım. Ama mp3 çalarımda ömrü ne kadar uzun olur onu da kestiremiyorum doğrusu.

twitter.com/sarpdakni