Emrah oğlum, aynaya bak, kumu döv!

Emrah oğlum, aynaya bak, kumu döv!
Emrah oğlum, aynaya bak, kumu döv!
Feminist Edebiyatçılar Platformu'ndan Emrah Serbes'e açık mektup var. Romanı 'Deliduman'ı eleştirenlere yönelik, "Sizi gerçekten hırpalarım. Ondan sonra her aynaya baktıklarında beni hatırlarlar" diyen yazar Serbes'e, feminist edebiyatçılar "Kalemden de kelamdan da kumu yeterince dövdüğüne kani olana dek uzak dur" diye seslendi.

Yazar Emrah Serbes, 19 Ağustos 2015’te Kanaltürk’te yayınlanan 'Bunu Konuşalım' programında, romanını eleştirenlere “Ben ne Elif Şafak’a benzerim, ne de Orhan Pamuk’a benzerim. Eğer beni hırpalarsanız, ben de sizi hırpalarım. Asla arkanızdan konuşmam, asla yazı yazmam, asla polemiğe girmem ama sizi gerçekten hırpalarım. Ondan sonra her aynaya baktıklarında beni hatırlarlar” diye seslenmişti.
Bianet'in haberine göre; Feminist Edebiyatçılar Platformu, Emrah Serbes’e yazdıkları açık mektupta bir yazarın romanları hakkında eleştiri yazanları fiziksel şiddetle tehdit etmesini eleştirdi.
Deliduman üzerine kadın eleştirmenler tarafından yazılan eleştirilerde, romandaki dilin maçoluğuna vurgu yapıldığını vurgulayan feminist edebiyatçılar, hırpalanmakla tehdit edilmenin ironik olduğunu ifade etti. Platform, Serbes’in kullandığı dile de gönderme yaparak “Kalemden de kelamdan da kumu yeterince dövdüğüne kani olana dek uzak dur. Çünkü aslanım, bundan böyle Feminist edebiyatçılar olarak Söz’ümüzü sizin gibilere kaptırmaya niyetimiz yok” gibi ifadeler de kullandı. 

'MAÇO DİLİ İFŞA EDİYORUZ'
Feminist Edebiyatçılar Platformu’nun Emrah Serbes’e yazdığı açık mektup şöyle:

Emrah Serbes’e ve Maço Edebiyat Dünyasına Açık Mektup

Nitelikli edebiyat eleştirisi,  nesnel ölçütler koyabilecek ödül jürilerinden yoksun, hatır gönül ilişkileri, cinsiyetçi dedikodularla bezeli edebiyat dünyasında, romanları hakkında eleştiri yazanları fiziksel şiddetle tehdit eden bir yazar eksikti, çok şükür o da oldu. Nasıl mı?

Emrah Serbes, boks yapıyor. Emrah aynaya bakıyor.

19 Ağustos 2015’te Kanaltürk’te yayınlanan “Bunu Konuşalım” programında “Romanımı herhangi bir nedenle hırpalarlarsa, ben de onları hırpalarım; yazı yazmam gerçekten hırpalarım. Ondan sonra her aynaya baktıklarında beni hatırlarlar” yorumunu yaptı.

Deliduman üzerine kadın eleştirmenler tarafından yazılan eleştirilerde, romanın özellikle maço diline vurgu yapılırken, boksör yazarı tarafından hırpalanmakla tehdit edilmek ironiden öte bir şeydir.  

Emrah Oğlum Aynaya Bak! Kumu Döv.

Kalemden de kelamdan da kumu yeterince dövdüğüne kani olana dek uzak dur.

Çünkü aslanım, bundan böyle Feminist edebiyatçılar olarak Söz’ümüzü sizin gibilere kaptırmaya niyetimiz yok.
Emrah’ın dili, memlekette akademide de uzantılarını bulacağımız, edebiyat dünyasının bir temsilidir. Aynada kendini hırpalayan biçare erkekliğin biyografisidir.
Tüm ezilenlere aynayla başka bir ilişki, başka bir dil lazım. Bir firar şart.

Bizim de ağzımızı bozmamızda fayda var.

Türkiye ’deki edebiyat dünyasında ataerkil iktidar çarkına eleştirel bakan , özgürlükçü kadın, gay, trans, queer yazarlar, geçmişten bu yana hegemonik erkekliği benimseyen erkekler ve bunların işbirlikçileri kadın, gay yazarlar, eleştirmenler ve okurlar tarafından maddi manevi hırpalanıyor zaten. Bin bir bedel ödüyor.

Biz de kum torbasına vuralım madem çünkü öfkemiz daha az değil.

Fatma Aliye, Halide Edip, Suat Derviş, Sevim Burak, Leyla Erbil, Sevgi Soysal, Tezer Özlü, Latife Tekin ve daha pek çok kadın yazar tüm bu şiddete direndi ve hegemonik erkekliğin dışında kalan kadınların, ibnelerin, dönmelerin, orospuların, yoksulların, engellilerin ve doğanın deneyimlerini anlatan özgürlükçü bir dili ilmek ilmek ördü. Örgünün şişleri ellerimize, yüreklerimize battı zaman zaman. Kan revan içindeki kadın/trans/queer yazarlar bilir bunu.

Maalesef, “Kol kırılır yen içinde kalır” duruşu sergileyenler, maço dili sineye çekenler, ataerkiye direnenlerin yalnız ve güçsüz kalmasına, maço dilin şiddetinin artmasına katkıda bulundu ve bulunmaya devam ediyor.

İlişkileri girift, mafyatik ve oldukça kirli bu dünyanın temizlenmesi ve özgürlükçü bir dilin güçlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Piyasa yazarlığını, despotik kurallarını kabul etmiyoruz, her türlü Faşizmle kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz diye haykıranlar, cinsiyetçi dili ve mekanizmayı sorgulamadan içselleştirip, içinde konumlananlar, davalarının içtenliğine, bütüncüllüğüne hakikaten inanıyorlar mı?

Yaratıcı öfkenin adresi hegemonya ve tahakküm ilişkileridir.

Deli-kanlılık ne sınıfa bakar, ne cinsiyete ne de bedenin mükemmel gücüne...

Yürektedir ve kalemimizin mürekkebindedir.

Buyurun meydan! Tüm romanları, eleştirmenleri, ödül jürilerini, yayınevi ve dergi editörlüklerini, dergi kadrolarını, dergi kapaklarına taşınan isimleri, köşeleri kapmış yazarları, sempozyumları, panel konuşmacılarını, soruşturmaları, röportajları mercek altına alıyoruz.

Cinsiyetçi, şiddet içeren, egemen erkek zihniyetin ötekilerine düşman, maço dili ifşa ediyoruz. Hırpalayın da görelim bakalım. /FEMİNİST EDEBİYATÇILAR PLATFORMU (Bianet)

 


  http://www.radikal.com.tr/142622614262262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nası yani :D - user1130317

  Ben hayatımda bu kadar anlamsız bir çıkış görmedim.Eğer iyi bir yazarsan zaten okunursun.Yazar dediğin önce iyi kitap yazar sonra aaaa bu insan evladı iyi yazıyor ve okunuyor denir ve sonra eğer kendisi de istiyorsa yüzünü gösterir tanınır bilinir ve daha da ilerisi magazinel olur.Yazarlık ciddi sancılı bir süreçtir eyvallah zaten böyle olmasaydı üretim olmazdı.Ama bu sancının bedelini bir başka yazardan çıkartmak dünyanın en saçma şeyi.Adamın üslubu bu iyiyse yıllar sonra da okunur değilse unutulur gider.Bunun ayarını feminist arkadaşlar veremez.Size tavsiyem zaten memlekette az sayıda okunan yazar var bu arkadaşla uğraşacağınıza okumaya değer kitaplar yazın.İster feminist ister maço ve hatta isterse faşist olsun.İnsanlar düşüncelerini eyleme dökmedikleri sürece masumdurlar.

  emrah'a o konuda ben de cok kirginim - ocul

  Bir insanin siddeti bir tehdit unsuru olarak kullanmasi kotudur. Peki bunu yaparken kullandigi uslubu bir cinsiyetin tekeline koymak nedir? Kaba konusmak erkeklere mi mahsus da hemen ataerkil bir dil olmus oluyor? Ozellikle bu ucuncu dalga feministlerinin ayrimci tavri bir feminist olarak cileden cikmama neden oluyor. Dil cok ataerkilmis, cok erkekciymis. Bunu diyen insan ya algida secicidir ya da o kadar da ahim sahim bir okuma kulturu yoktur. Zira edebiyat dunyamiz erkek ve kadin yazarlarin erkeksi ve kadinsi degil, kendi bireysel dilleriyle doludur. Emrah Serbes, romanlarinda sokaklarda yetisen orta ve alt siniftan olan insanlari konu alir ve ona gore yazar. Ornegin Behzat ç. nin Ankara cinayet buroya bir LGBT uyesi olarak girmesi abezdir. Bunun Serbes'in kisisel tutumuyla alakasi yoktur ki olsa bile bu istedigini yazmasina bir engel degildir. Bu da bizi ikinci noktaya getirir: Hicbir yazarin kimseye bir sorumlulugu da yoktur. Eger bir yazarin dili hosunuza gitmiyorsa okumayiniz cok da zor degil. Daha iyisini yapacaginizi dusunuyorsaniz da sizi tutan yok. Ama aklinizca bu fasizan diye adlandirdiginiz davranisin cozumu sansur, elinizden gelse yasaklama olmamalidir. Emrah Serbes bahsedilen programda adeta alkollu gibi sacma sapan konustu ve maalesef dedigi bir suru guzel sey ben dahil bir suru insanin gozunden kacti. Bence burada elestirilme degeri olan bu tutumdur karakterlerinin lanli lunlu konusmasi degil.