'En ateşli' piyanist, Lang Lang İstanbul'da

'En ateşli' piyanist, Lang Lang İstanbul'da
'En ateşli' piyanist, Lang Lang İstanbul'da
The New York Times'ın 'klasik müzik gezegeninin en ateşli sanatçısı' olarak nitelendirdiği Çinli piyanist Lang Lang, bu akşam İstanbul Müzik Festivali'ne konuk oluyor.

İSTANBUL -  Haliç Kongre Merkezi’nde saat 20.00’de başlayacak konserde Lang Lang’a Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Şakir Eczacıbaşı’nın anısına gerçekleşecek konserde Schumann’ın 4. Senfoni’si ile Chopin’in 1. Piyano Konçertosu seslendirilecek.

Üç yaşında piyano çalmaya başlayan, beş yaşında Şengyang Piyano Yarışması’nı kazanarak ilk resitalini veren 1983 doğumlu harika çocuk Lang Lang, dokuz yaşında Pekin Merkez Müzik Konservatuvarı’na girdi ve Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması’nda birinci olup Chopin’in 24 etüdünün tamamını 13 yaşında çaldı. Genç yaşına rağmen klasik müziğe ilgi duymayanların bile adından söz ettiği piyanist, ülkesi Çin’de 40 milyon çocuğu piyano öğrenmeye teşvik ederek ‘Lang Lang etkisi’ yarattı. 29. Pekin Olimpiyatı’nın açılışında, Münih Dünya Futbol Şampiyonası açılış ve kapanışında ve Barack Obama’nın ödül aldığı 2009 Nobel Barış Ödülü töreninde sergilediği performanslarıyla dikkat çeken genç piyanist, aynı zamanda Versace, Adidas gibi dev markaların da stil ikonu olarak rock starlara taş çıkartıyor. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Nobel