En büyük şef veda etti

En büyük şef veda etti
En büyük şef veda etti
New York Filarmoni dâhil pek çok prestijli orkestrayı yöneten günümüzün en büyük orkestra şeflerinden Lorin Maazel, 84 yaşında hayata veda etti. Efsane şef, 2003'te Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası, 2012'de ise Kraliyet Concertgebouw Orkestrası'yla İstanbul'a gelmişti.

Son 50 yılın en başarılı orkestra şeflerinden Lorin Maazel, yaşamını sürdürdüğü ABD ’nin Virginia eyaletinin Castelton kasabasında 84 yaşında hayata veda etti. Maazel’in zatürreden kaynaklanan komplikasyon sonucu vefat ettiği duyuruldu.
1930’da Paris’te Amerikalı anne-babadan dünyaya gelen Lorin Varencove Maazel, 5 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Los Angeles’a taşındı. Önce piyano ve daha sonra keman eğitimi alan Maazel’in orkestra şefliği alanındaki yeteneği ise henüz 9 yaşında keşfedildi. 1940 yılında Pittsburgh Senfoni’yi yöneten Maazel bir yıl sonra Arturo Toscanini tarafından, orkestra müzisyenlerinin itirazlarına rağmen, NBC Senfoni’yi yönetmek üzere davet edildi.
Şeflik alanındaki bu deneyimin ardından bir süre akademik çalışmalarda bulunan ve keman yorumculuğuna ağırlık veren Maazel, 1950’li yılların ortasından itibaren şeflik kariyerinde yükselişe geçti. 30 yaşında Bayreuth Festivali’nde Wagner’in Lohengrin operasını yönettiğinde, bu kurumda şeflik yapan en genç ve ilk ABD’li şef unvanını elde ediyordu.
1960’lı yılların ortasından itibaren kayıt dünyasında da atak bir profil çizen Lorin Maazel, Deutsche Grammophon ve Decca başta olmak üzere tüm ünlü kayıt şirketleriyle standart senfonik ve opera repertuvarına ait eserlerin kayıtlarını gerçekleştirdi.

Kuzey Kore’de konser verdi
Lorin Maazel 1965-85 yılları arasında Berlin Deutsche Oper, Viyana Devlet Operası ve Cleveland Orkestrası gibi köklü kurumların genel müzik direktörlüğünü yaptıktan sonra 1985 yılından itibaren mesaisini dünyanın farklı köşelerinde bulunan orkestralar arasında bölüştürme yoluna gitti.
1991 yılında yine bir orkestrayla yoğun bağlantı kurma yoluna giden Maazel, Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası’nı 2002 yılına kadar çalıştırdıktan sonra New York Filarmoni’nin başına geçti ve bu orkestrayı da 2009 yılına kadar yönetti. Maazel’in New York Filarmoni’yi Kuzey Kore’nin başkenti Pyöngyang’da verilen konserde yönetmesi, kariyerinin ilginç ama en fazla tartışılan sayfaları arasındaydı.
Maazel’in George Orwell’in ‘1984’ romanından yola çıkarak yazdığı ve bestelediği ‘1984’ adlı operası Covent Garden ve New York Metropolitan’da sahnelenmişti.
Lorin Maazel orkestra şefliği mesleğinin tartışmalı figürlerinden biri olmasıyla da ünlenmişti. Dünyanın önde gelen orkestralarını yaşamı boyunca pek çok kez tarihe geçen unutulmaz icralarda yöneten Maazel yine pek çok kez, şaşırtıcı biçimde, didaktik ve ruh yönünden eksik icralar ortaya koyabiliyor olmasıyla da biliniyordu.
2009 yılında New York Filarmoni’den ayrılan Maazel, 80 yaşında olduğu 2010 yılında Münih Filarmoni’nin müzik direktörlüğü görevini kabul etmişti. Maazel aktif orkestra şefliği kariyerini yaşamının son yıllarına kadar yoğun biçimde sürdürüyordu. Alman aktris Dietlinde Turban Maazel ile 1986 yılından beri evli olan Lorin Maazel’in toplam üç evliliğinden altı çocuğu bulunuyor.
Efsane şef, 2003’te Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası, 2012’de ise Kraliyet Concertgebouw Orkestrası’yla İstanbul ’a gelmişti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  New York

  ,

  İstanbul

  ,

  Müzik

  ,

  Opera

  ,

  Ünlü

  ,

  radyo

  ,

  ruh

  ,

  kuzey

  ,

  Konser

  ,

  genç

  ,

  vefat

  ,

  piyano

  ,

  kayıt