En gerilimli 13 gün

İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan "Soğuk Savaş’ döneminin en gerilimli olaylarından biri olan Küba füze krizi, yönetmen Roger Donaldson’ın
"kamerasından’ perdeye yansıyor

İSTANBUL - İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan "Soğuk Savaş’ döneminin en gerilimli olaylarından biri olan Küba füze krizi, yönetmen Roger Donaldson’ın
"kamerasından’ perdeye yansıyor. Donaldson, "Yakın Tehlike’de (Thirteen Days) Doğu ve Batı bloklarını nükleer bir savaşın eşiğine getiren krizin en gergin 13 gününü anlatıyor.
Aynı konuya eğilen 1974 yapımı "The Missiles of October’ filminden
esinlenilen "Yakın Tehlike’de Kevin Costner, Bruce Greenwood ve Steven Culp başrolleri paylaşıyor.
1962 Ekim’inde yaşanan 13 olağanüstü gün dünyayı yeni bir felaketin eşiğine getirdi. Dünyanın her yerinde insanlar, ABD ve Sovyetler Birliği arasında yaşanan politik, diplomatik ve askeri çatışmanın sonuçlarını korkuyla beklemeye başladılar. Bir keşif uçağının Küba’ya Sovyetler Birliği’nin füze yerleştirdiğini kaydetmesi üzerine Beyaz Saray’da büyük tartışmalar çıkar.
Dönemin başkanı John F. Kennedy, her ne kadar savaş karşıtı bir tutum sergilese de, Beyaz Saray’ın birçok üst düzey yetkilisi, generallerin bir kısmı, nükleer bir savaşın gerekli olduğunu savunmaktadır.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Küba

  ,

  İstanbul