En ihtişamlısı yine Cannes

En ihtişamlısı yine Cannes
En ihtişamlısı yine Cannes

Açılış filmi Midnight in Paris oyuncuları, törende Woody Allen ı yalnız bırakmadı.

22 Mayıs'a kadar sürecek 64. Cannes Film Festivali, şanına yakışır, bol yıldızlı bir törenle açılışını yaptı

64. Cannes Film Festivali, dün gerçekleştirilen törenle açıldı. Nuri Bilge Ceylan’ın da ‘Bir Zamanlar Anadolu ’da’yla yarışacağı festivalin açılış töreni yine dünya sinemasının en ünlü yıldızlarının biraraya gelmesine vesile oldu.
Tören öncesi kırmızı halının en çok beklenen konukları arasında tabii ki Robert De Niro’nun başkanlığını yaptığı ve Jude Law, Uma Thurman, yönetmen OIivier Assayas’ın da aralarında bulunduğu jüri üyeleri vardı. Festivalin açılışını da yapan Woody Allen filmi ‘Midnight in Paris’in oyuncuları ise gözde ekiplerden bir diğeriydi. Kadrodan Carla Bruni özel mazaretlerinden dolayı törene gelemeyeceğini bildirse de Adrien Brody, Owen Wilson, Rachel McAdams, Lea Seydoux ve Michael Sheen, Woody Allen’ı yalnız bırakmadı. Pedro Almodovar filmi ‘La piel que habito’yla festivale katılan Antonio Banderas, törene eşi Melanie Griffith’le geldi. Griffith’in, kolundaki Antonio dövmesiyle dikkat çektiği kırmızı halı geçidinde Banderas’ın, program dışında gösterilecek animasyon ‘Puss in the Boots’taki seslendirme arkadaşı Salma Hayek de hazırdı.
Açılış töreni ise restore edilen Melies filmi ‘Aya Seyahat’le başladı. Fransız oyuncu Melanie Laurent’in sunuculuğunu üstlendiği gecede New York’lu De Niro onuruna sahne alan Jamie Cullum’un seslendirdiği New York şarkılarında, Uma Thurman başta olmak üzere jüri üyelerinin bir kısmı sandalyelerinden kalkıp dans etti. 

Bertolucci’den Allen’a
Tören öncesinde de renkli görüntülere sahne olan festivalde, bir televizyon programı için Cannes’da bulunan Lady Gaga yine basının ilgisini çekmeyi başardı. Bu senenin onur ödülünün sahibi Bernardo Bertolucci ise basın toplantısında bir ara film çekmekten umudunu kestiğini, ancak ‘Avatar’ı seyrettikten sonra kararından vazgeçip üç boyutlu bir film için kolları sıvadığını söyledi. Bertolucci’nin, törende aldığı onur ödülünü Woody Allen’a ve başkaldırma güçlerinden dolayı İtalyanlara adaması ise açılıştan akılda kalan başka bir sahneydi. Almodovar, Malick, Trier gibi isimlerin yarışacağı festival 22 Mayıs’a kadar sürecek.