'En İyi 10 Cezaevi Filmi'nden biri

'En İyi 10 Cezaevi Filmi'nden biri
'En İyi 10 Cezaevi Filmi'nden biri
The Observer gazetesince yayımlanan 'En İyi 10 Cezaevi Filmi' arasında Türkiye'de büyük tepki uyarındıran 'Gece Yarısı Ekspresi' filmine de yer verildi.

LONDRA-Türkiye’de büyük tepki yaratan "Geceyarısı Express" filmi, "En İyi 10 Cezaevi Filmi" nden biri olarak seçildi.

Pazar günleri İngiltere’de yayımlanan The Observer gazetesince "En İyi 10 Cezaevi Filmi" listesine yer verdi. Uyuşturucu satıp kullanmak gibi suçlardan dolayı gençliğinde yıllarca cezaevlerinde kalan, gazeteci ve yazar Caspar Walsh tarafından yapılan seçime göre, "En İyi 10 Cezaevi Filmi" arasında "Geceyarısı Ekspres" de bulunuyor.

Uyuşturucu kaçakçısı Billy Hayes’in hikayesini konu alan, ünlü İngiliz yönetmeni Alan Parker’in eseri, 1978 tarihli "Geceyarısı Ekspres" filmi için şöyle denildi:

"1970 yılında Türkiye’den komik miktarda haşiş kaçırmaya çalışırken yakalandı ve Sağmalcılar cezaevinde 30 yıl geçirmeye mahkum oldu. Oliver Stone’nun çok süslenmiş senaryosu, Hayes’i hayal kırıklığına uğrattı ve Türk yetkililerini öfkelendirdi, sonunda da (Stone) gerçeği çarptırdığı için özür diledi
Listeye, John Carpenter’in yönettiği "New York’tan Kaçış", Steve McQueen’in oynadığı "Büyük Kaçış" ve Jack Nicholson’un başrolündeki "Guguk Kuşu" gibi filmler de girdi."(anka)