En kapsamlı Dali sergisi Venedik'te

İtalya, sürrealist akımın büyük ismi Salvador Dali'yi, doğumunun 100. yılında dev bir sergiyle anıyor. Dali'yle ilgili bugüne kadarki en kapsamlı retrospektif olarak nitelendirilen sergi, önceki gün Venedik'teki Palazzo Grassi'de açıldı.

VENEDİK - İtalya, sürrealist akımın büyük ismi Salvador Dali'yi, doğumunun 100. yılında dev bir sergiyle anıyor. Dali'yle ilgili bugüne kadarki en kapsamlı retrospektif olarak nitelendirilen sergi, önceki gün Venedik'teki Palazzo Grassi'de açıldı.
Serginin açılışını İspanya kralı Juan Carlos ve Kraliçe Sofia yaptı. 300'den fazla Dali tablosunun yer aldığı sergideki tabloların çoğu aralarında İspanya, Brezilya, Fransa, ABD ve Meksika'nın da olduğu 15 ülkenin müzelerinden özel olarak getirtildi. İspanyol sanatçının beş metre uzunluğundaki 'The Dream of Venus' gibi büyük boyutlu yapıtlarının da yer aldığı sergi, 16 Eylül'e kadar sürecek. 20. yüzyılın en büyük sanatçıları arasında gösterilen Salvador Dali, yalnız ressam değil aynı zamanda heykeltıraş, film yapımcısı, yazar ve sahne tasarımcısıydı.
1904-1989 arasında yaşayan Salvador Dali'nin doğumunun 100. yılı anısına 2004 Salvador Dali yılı olarak ilan edilmişti. (Kültür Sanat)