En prestijli dedikodular!

İsveç Akademisi, Nobel'leri dağıtmak için hazırlıklarını tamamladı sayılır.

STOCKHOLM - İsveç Akademisi, Nobel'leri dağıtmak için hazırlıklarını tamamladı sayılır. Değerlendirme konusunda ser verip sır vermeyen Akademi, edebiyat, fizik gibi dalların ödül sahiplerini bugünden itibaren beş gün boyunca kamuoyuna duyuracak. Ancak bu bekleyiş, kimlerin ödüle layık olabileceğine ilişkin dedikoduları da beraberinde getiriyor. Özellikle edebiyat dünyasında.
Başta İsveç'teki yayınevlerinin sahipleri olmak üzere, birçok edebiyat eleştirmeni ve gazeteci bu yıl kimlerin Nobel Ödülü alabileceğine ilişkin birbirinden farklı isimler öneriyor. Birçoğuna göre Fransız şair ve eleştirmen Yves Bonnefoy bu yılın adayları arasında başı çekiyor.
Aftonbladet'in eleştirmenlerinden Anders Paulryd'a göre Nobel'in bu yılki sahibi kesinlikle Bonnefoy. 78 yaşındaki şairin Nobel için mükemmel bir seçim olacağını belirten Paulryd, Bonnefoy'un iki sene önce de bu ödüle aday görülen isimlerin başını
çektiğini belirtiyor.
İsveç'in sayılı yayınevlerinden birinin sahibi olan Nils Peter Sundberg de oyunu Bonnefoy'a kullananlardan: "Aslına bakarsanız kimsenin Nobel Ödülü'nü kimim alacağına ilişkin en ufak fikri yok. Ancak Bonnefoy, Nobel'e oldukça yakın bir isim."
Edebiyat dünyasının bu en prestijli ödülüne aday isimler sadece bunlarla sınırlı değil. Amerikalı yazar Norman Mailer, Philip Roth, Joyce Carol Oates ve Kuzey Afrika'dan J.M. Coetzee listede yer alan diğer güçlü adaylar.
İsveç'in yüksek tirajlı gazetelerinden birinde eleştirmen olan Aasa Beckman'a göre Akademi'nin artık bir kadın yazara Nobel kazandırmasının zamanı gelmiş. Beckman, Nobel Ödülü alan son kadın yazarın Polonyalı şair Wislava Szym-borska olduğunu hatırlatıyor ve devam ediyor: "1996 yılından bu yana Nobel Edebiyat Ödülü kazanan bir kadın yazara rastlamadık." Beckman'ın favori isimleriyse şunlar; Romanya asıllı Helga Mueller, Yeni Zelanda'dan Janet Frame ve Hollandalı şair Inger Christiensen.
Dedikodulara birbirinden farklı ülkelerden başka yazarlar da malzeme oluyor. Örnek vermek gerekirse Meksikalı ünlü yazar Carlos Fuentes, Peru'dan Mario Vargas Llosa ve Amerika'dan şair Robert Ashbury gibi.
10 Aralık tarihinde Oslo ve Stockholm'da gerçekleşeçek Alfred Nobel'in '100. ölüm yıldönümü seremonisi'nden sonra Nobel ödülleri sahiplerine teslim edilecek.