En prestijli festivali Borusan ve Fazıl Say açtı

En prestijli festivali Borusan ve Fazıl Say açtı
En prestijli festivali Borusan ve Fazıl Say açtı

Salzburg Festivali nin açılışında şef Sacha Goetzel (önde solda) yönetimindeki Borusan Filarmoni, piyanist Fazıl Say a eşlik etti. FOTOĞRAF: EVRİM AYDIN / AA

Avrupa'nın en prestijli klasik müzik etkinliği konumundaki 90. Salzburg Festivali'nin açılışını, Borusan Filarmoni eşliğinde sahneye çıkan Fazıl Say yaptı. Borusan'ın patronu Ahmet Kocabıyık'a Avusturya devlet nişanı verildi

SALZBURG - Mozart’ın doğum yeri Sarzburg’da düzenlenen ve Avrupa’nın en prestijli klasik müzik etkinliği konumundaki 90. Salzburg Müzik Festivali’nin açılışını, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) eşliğinde sahneye çıkan piyanist Fazıl Say yaptı. Ulvi Cemal Erkin’in ‘Köçekçe’ adlı eseriyle başlayan konserde, kendini hareketli müziğin ritmine kaptıran BİFO yanat yönetmeni ve şef Sacha Goetzel, sıcak tavırlarıyla dikkat çekti. ‘Köçekçe’nin ardından Fazıl Say, festival için bestelediği ‘Nirvana Yanıyor’ adlı eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Görkemli Salzburger Schauspielhaus binasındaki 2300 kişilik salondaki konserde Say, dakikalarca ayakta alkışlandı. Orkesta ve Say daha sonra besteci Mozart’ın 12. Piyano Konçertosu’nu yorumladı.
Konserin ikinci yarısında Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık’a Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Dr. Beatrix Karl tarafından Bilim ve Sanat Şeref Nişanı verildi. Karl, yaptığı konuşmada, “Müzik sınırları aşan bir dildir. Ahmet Kocabıyık da yenilikleriyle sadece müzikte değil, tüm alanlarda sınırları aşan bir kişi. İyi ki bu sınırı aşarak Avusturya’ya geldi” diye konuştu.
Avusturya hükümetinin üst düzey devlet madalyasını alan Kocabıyık ise Avusturya hükümetine teşekkür ederek, nişana layık görülmekten onur duyduğunu belirtti. Kocabıyık, nişanı Türkiye ve Avusturya kardeşliğini destekleyen Türk vatandaşları adına aldığını söyledi. Müziğin iki kültür arasında bağ sağlayan bir araç ve kültürleri yakınlaştıran evrensel en güçlü dil olduğunu belirten Kocabıyık, müziğin uluslararası dostluk köprüleri kurduğunu, müziği ve sanatı desteklemeye devam edeceklerini anlattı. Kocabıyık, orkestranın verdiği konserle Türk ruhu ve renklerini müzik yoluyla gösterdiğini, BİFO’nun hedefinin de tam olarak bu mesajı vermek olduğunu vurguladı.
Törenin ardından orkestra, Paul Hindemith’in ‘Carl Maria von Weber’in Bir Teması Üzerine Senfonik Metamorfozlar’ ve Ottorino Respighi’nin ‘Seba Melikesi Belkıs Süiti’ni yorumladı. Sonrasında dinleyicilerin isteği üzerine bis yapan orkestra, ‘Köçekçe’yi tekrar seslendirdi. Konser için iki özel uçakla Salzburg’a gelenler arasında Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve oyuncu Filiz Akın da vardı. (aa)