En seksi savaşçı

Bakmayın siz onun "Kendimi yüksek topukların üstünde çekici bir kadın olarak görmüyorum" dediğine. Cömertçe yalan söylemiş. Zaten Empire dergisinin okurları da onunla aynı fikirde değilmiş ki, 'Tüm Zamanların En Seksi 100 Film Yıldızı' listesinin zirvesine onu yerleştirdiler.

İSTANBUL - Bakmayın siz onun "Kendimi yüksek topukların üstünde çekici bir kadın olarak görmüyorum" dediğine. Cömertçe yalan söylemiş. Zaten Empire dergisinin okurları da onunla aynı fikirde değilmiş ki, 'Tüm Zamanların En Seksi 100 Film Yıldızı' listesinin zirvesine onu yerleştirdiler.
Çok güzel ve açık sözlü. Futbol oynuyor. Kılıç kullanabiliyor. Feminizm tarihi üzerine bilimsel araştırma yapıyor. Henüz 19'unda olduğunu söylemiş miydik? 2002 İngiliz yapımı çıkış filmi, bol bol tekmelerini konuşturduğu 'Hayatımın Çalımı Beckham'dan önce kolej sınavlarına hazırlanıp mahallesindeki okulda duvar örme kursuna devam ederken bugün büyük prodüksiyonlarda boy gösteren bir yıldız.
Çok değil bir yıl önce, dünya çapında 600 milyon dolardan fazla hasılat elde eden Gore Verbinski imzalı 'Karayip Korsanları'nda Johnny Depp ve Orlando Bloom ile birlikte kamera karşısına geçerek milyonlarca genç kızın dişlerini gıcırdatmasına neden olan 'İngiliz gülü' Keira Knightley'i, bu cuma günü gösterime girecek 'Kral Arthur'da baltalar, oklar ve yaylarla donanmış, her yanı deriden savaşçı kıyafetleri içinde izleyeceğiz. 'İlk Gün'ün yönetmeni Antoine Fuqua'nın imzasını taşıyan ve İngilizlerin Kral Arthur efsanesini anlatan filmde Knightley, halkını korumak için yarı Romalı yarı Britanyalı Arthur ve onun şövalyeleriyle birlikte Saxon'lara karşı savaşan Pict'lerle Kelt'lerin kraliçesi Guinevere rolünde. 'Kral Arthur'la ilgili Keira Knightley'le yapılmış röportajlardan bir derleme yaptık.
Guinevere şövalyelerin gelip kendisini kurtarmasını bekleyen narin, savunmasız, hanım hanımcık, güçsüz kızlardan değil.
Kesinlikle değil. Kendi planları, kendi gündemi var, Arthur'u yanında istemesinin nedenleri var. Siyasi zekâsı çok yüksek. Çok ilginç biri.
Herhalde senaryoyu okumadan önce öyküyü biliyordunuz?
Evet. Ben İngilizim, bu bizim tarihimiz. İngiliz olup da Kral Arthur efsanesini bilmemek çok zor. Fakat, Kral Arthur'u efsanesini filmleştireceklerini ilk duyduğumda daha senaryoyu okumadan bunu tekrar niye yapıyorlar ki diye düşünmüştüm.
Neden böyle düşündünüz?
Daha kaç versiyon yapacaklar diyordum. Doğrusunu isterseniz bana anlamsız geliyordu. Fakat sonra senaryoyu okuyunca 'Bu daha önce yapılmamıştı' dedim. Yapılmamıştı çünkü daha önce hep mistik ve sihirli bir dünyaydı. Bu seferkinin yazılış biçimi güzeldi. Bir efsaneden gerçek çıkarmaya çalışılırken sihre yer yok artık.
Guinevere rolünü nasıl aldınız?
Antoine ile Los Angeles'ta öğle yemeğinde buluştuk ve onu gerçekten sevdim. Dürüst bir insan. Amerika'da tanıdığım sanatsal bütünlüğe sahip çok az insandan biri. Tiyatro yapmayı deliler gibi istiyorum ama bunu Hollywood'da söylerseniz insanlar size güler. Fakat o, bana dedi ki 'Tiyatro yapmak istiyorsan insanların yolunu tıkamasına izin verme.' O anda 'Aman tanrım, bunu söyleyeceğini beklemiyordum' dedim. Gerçekten iyi biri ve bu işlerin bir bütün olduğunun, sadece sinemadan ibaret olmadığının farkında.
Hemen hemen tek kadın oyuncu sizsiniz. Bir kadın oyuncu için böyle büyük bir projenin ortasında olmak nasıl bir duygu?
Heyecan vericiydi. Doğrusunu söylemek gerekirse kendimi buradaki erkeklerden biri gibi hissettim. Tüm bu fiziksel işleri yapmayı seviyorum-silahlarla talim ve her türlü şeyi.
Savaş sahnelerini kendiniz mi oynadınız?
Evet! Hepsini kendim oynadım. Dövüş sahnelerimi görmelisiniz. Bunu kibarca nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum ama bir 'kaltak sürüsü' arasında dövüşüyorum. Daha önce Guinevere'de görmediğimiz bir şey -acımasız bir kız, bu da harika bir durum.
Görünen o ki kariyeriniz dikkat çekici biçimde ilerliyor.
Bu hep bir rüyaydı. Şimdi ise çok çok az kişinin elde ettiği bir şansı yakaladım. Nereye kadar gideceğimi merak ediyorum.
Oyunculuğu size bu kadar sevdiren şey nedir?
Doğrusu ben de bilmiyorum. Tüm bu göçebe yaşam biçimini seviyorum galiba. Bir de hareket halinde olmayı seviyorum. Bu harika bir şey. Şu an benim için en mükemmel şey. Yıllar sonra artık durmayı isteyebilirim ve daha farklı olabilir, fakat şimdi gencim ve bu işi ve seyahat etmeyi çok seviyorum. Bu da harika bir şey. (Kültür Sanat)