En yeni Taner Ceylan'lar ilk kez...

En yeni Taner Ceylan'lar ilk kez...
En yeni Taner Ceylan'lar ilk kez...
Hiper gerçekçi resimleriyle dünyaca tanınan, Türkiye'de kuşağının en pahalı ressamı Taner Ceylan, dört yıl aradan sonra yeniden Türkiye'de! Sanatçının 'Altın Çağ' serisinden iki yeni eserinin de yer aldığı solo gösterimi, Paul Kasmin Gallery ile ArtInternational'a geliyor.

26-28 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek uluslararası çağdaş sanat fuarı ArtInternational, dünyaca ünlü sanatçıları İstanbul ’da buluşturmaya devam ediyor. Bunlardan biri de hiper gerçekçi resimleriyle dünyaca tanınan Taner Ceylan. Dört yıl aradan sonra Türkiye ’de ilk kez bir sergiyle karşımıza çıkacak sanatçının yeni işleri Paul Kasmin Gallery’nin standında izlenebilecek.

Fuarda sanatçının geçen yıl New York’ta Paul Kasmin Gallery’de gerçekleşen “Kayıp Resimler” sergisinin ardından başlattığı “Altın Çağ” desen serisinden “Persephone” ve “Cypharissus” adlı işlerini Türkiye’de ilk kez görme fırsatı bulacağız. Aynı zamanda, sanatçının aynı seri için ürettiği “Ay Teni” ve ilk heykeli “Ay Masalı”nın dünyadaki ilk gösterimi ArtInternational’da yapılacak.

“Böylesi aşklar ve temaslar ilk kez klasik teknikle resmediliyor”
Ceylan’ın yeni resmi “Ay Teni”, “Kayıp Resimler” serisinde olduğu gibi, klasik peyzajların yarım kalan hikâyelerini tamamlamak isteğinin bir ürünü. Ceylan, “‘Ay Teni’ birkaç saniye içinde gelen bir ilhamla aklıma düştü. Resim detaylandığında ise çok heyecanlandım; çünkü farkettim ki sanat tarihinde bu anlayış böyle bir konuyla resmedilmemişti hiç. Böylesi yüksek titreşimli erotik bir sahne, klasik bir manzarada ilk kez resmediliyor. Böylesi aşklar ve temasları yazılı olarak okumuşsunuzdur, bilirsiniz, ama böyle klasik bir teknikle resmedilmemiştir” diyor.

Ceylan’ın ilk heykeli
Ceylan’ın sanat hayatındaki ilk heykel olan “Ay Masalı” ise, sanat tarihi boyunca heykelde erkek figürünün temsil biçimlerini ve anlatım sınırlarını sorguluyor. Sanatçıya göre bu bronz heykelin çıkış noktası, Helenistik dönemden Antony Gormley’e, sanat tarihi içinde erkek bedeninin erotizmin belli sınırları içinde temsil edilmesi ve eksik bırakılmasının kışkırtıcılığı.

ArtInternational’a bu yıl 24 ülkeden 80 seçkin galeri ve 400’e yakın sanatçının işi katılacak. Fuarla ilgili ayrıntılı bilgi için: www.artinternational14.net


Taner Ceylan, Persephone, 2012, 100.6 x 121 cm, Paul Kasmin Gallery. 


Taner Ceylan, Cyparissus, 2012, 100.6 x 121 cm, Paul Kasmin Gallery.