Engelli koşu

Engelli koşu
Engelli koşu
Cemil Ağacıkoğlu, yazıp yönettiği ikinci filmi 'Özür Dilerim'le engellilerin aile içindeki konumlarını mercek altına alıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

ÖZÜR DİLERİM *
Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu
Oyuncular: Güven Kıraç, Sema Poyraz, Köksal Engür, Gökhan Kıraç
Süre: 85 dk.

Fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu, ilk filmi ‘ Eylül ’le takdirimizi kazandıktan sonra sıvandığı ikinci projesi ‘Özür Dilerim’le ‘hassas’ bir meselenin etrafında dolanmaya çalışıyor. Engellilerin aile içindeki konumlarını mercek altına alan yönetmen, buradan bir ‘saptama’yla çıkma çabasında, ama resmin tamamına baktığımızda bunun pek de gerçekleşmediğini görüyoruz.
Cefakâr anne ile engelli oğlunu merkeze alan hikâye, ikilinin çevresindeki diğer karakterlerin önyargılarına da yer açıyor. Bir ailenin iç dinamiklerini fazlasıyla etkileyen durumu sömürmüyor fim, bu doğru. Ancak, dişe dokunur bir cümle de sarf etmiyor, bize açıp okuyabileceğimiz bir hikâye de sunmuyor. Bilinen toplumsal ya da bireysel refleksleri tekrarlarken, anne karakterinin özelinde bir yere ulaşmaya çalışıyor, ama orada da aşılması zor duvarlar bekliyor onu. Evet, Sema Poyraz’ın bu karakterde dikkat çekici bir performansa ulaştığını kabul ediyoruz, ancak oyuncunun değerli çabasını taçlandıracak bir karakter derinliği söz konusu değil burada.


  ETİKETLER:

  Fotoğraf

  ,

  Aile

  ,

  eylül

  ,

  karakter

  ,

  engelli

  ,

  kıraç