Erdal Öz Edebiyat Ödülü Murathan Mungan'ın

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Murathan Mungan'ın
Erdal Öz Edebiyat Ödülü Murathan Mungan'ın

Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için Can Yayınları’nın katkılarıyla her yıl bir şair ya da yazara verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’ne Murathan Mungan layık görüldü.
Seçici kurul, bu yıl 5’incisi verilen ödülün, “30 seneyi aşkın süredir tiyatro, şiir , öykü, roman ve deneme alanlarında gösterdiği yaratıcılık, yenilikçilik ve yetkinliği nedeniyle” Mungan’a verildiğini açıkladı. Enis Batur, Semih Gümüş, Feride Çiçekoğlu, Turgay Fişekçi, Kaya Genç ve Can Yayınları adına Zeynep Çağlıyor’dan oluşan Seçici Kurul, Murathan Mungan’a ödülünü, 5 Nisan Perşembe günü Pera Müzesi’nde düzenlenecek törenle verecek.
Ödülün açıklandığı basın toplantısında konuşma yapan Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, bu yıl basının katılımının artmasına dikkat çekerken bunun önemli olduğunun altını çizdi. Öz, etrafı ambalajlarla kaplanan edebiyatın Türkiye ’de yapayalnız olduğu eleştirisinde bulundu. Can Öz, “Ödülün çıkış noktasını, Erdal Öz’ün yazarlığı ve Türk edebiyatına yaptığı katkılar oluşturuyor. Kurduğu Can Yayınları’yla edebiyatımızın önde gelen isimlerini okurla buluşturan Erdal Öz, pek çok yeni yazarı edebiyat dünyasına kazandırdı. Özellikle genç yazarların ilk kitaplarını basarak onlara cesaret verdi ve başka yayıncılara örnek oldu” derken ödülün de bu anlayışın bir uzantısı olduğunu vurguladı. Önümüzdeki yılın jürisinin yeni üyesi de basın toplantısında duyuruldu. 2013 yılındaki jüride Handan İnci de yer alacak.
Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi ve Can Yayınları tarafından verilen edebiyat ödülü; 15.000 TL tutarında maddi destek ve Handan Börüteçene tarafından tasarlanan bir heykelcikten oluşuyor. 2008 yılından bu yana verilen ödüle, bugüne kadar Gülten Akın, İhsan Oktay Anar, Nurdan Gürbilek ve Şavkar Altınel layık görüldü.