"Erdal Öz Edebiyat Ödülü" Nurdan Gürbilek'e

"Erdal Öz Edebiyat Ödülü" Nurdan Gürbilek'e
"Erdal Öz Edebiyat Ödülü" Nurdan Gürbilek'e
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Erdal Öz Edebiyat Ödülü"ne eleştirmen Nurdan Gürbilek layık görüldü.

 
Beyoğlu’ndaki Can Yayınları’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Zeynep Çağlıyor, Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz adına düzenlenen bu ödüle, sevgiyle yaklaşan ve saygınlık kazandıran jüriye teşekkür etti.

Jüri Başkanı Cevat Çapan da bu yarışmada jüri başkanlığının dönüşümlü olarak gerçekleştiğini ve üçüncü yılda bu görevin kendisine verilmesi nedeniyle mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Bu ödüle başvuru alınmadığını anlatan Çapan, "Yazarlar kitap göndermiyorlar. Ödülün adayları jüri üyeleri tarafından belirleniyor. Yani onlar ödül için aday öneriyorlar ve bu adaylar jüri toplantısında değerlendirilmek üzere ödül alacak kişi belirleniyor" dedi.

Çapan, bu yıl da bütün jüri üyelerini mutlu edecek bir karara varıldığını belirterek, ödülün eleştiri alanında bir yazar olan Nurdan Gürbilek’e verileceğini söyledi.

Çapan, böylece eleştirinin de bir çeşit yaratıcılık olduğunun
kanıtlandığını vurgulayarak, eleştirinin roman, şiir, oyun ve deneme gibi yaratıcı bir edebiyat olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Gürbilek’e ödülünün Erdal Öz’ün doğum günü olan 26 Mart Cuma günü saat 18.00’da Pera Müzesi’nde düzenlenecek törenle verileceği öğrenildi.

Bu arada ödül tutarının 15 bin TL ve Handan Börüteçene’nin yapacağı bir heykelden oluştuğu bildirildi. (aa)