Erdoğan'ın hayatı beyazperdede: 'Reis'in ruhunu göreceğiz'

Erdoğan'ın hayatı beyazperdede: 'Reis'in ruhunu göreceğiz'
Erdoğan'ın hayatı beyazperdede: 'Reis'in ruhunu göreceğiz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaşamını beyazperdeye taşıyacak 'Reis' isimli film, 5 milyon dolarlık bütçesiyle YouTube'dan 'halka arz edildi'. Filmin ikinci ve üçüncü bölümlerinde 'Gezi' ve '17-25 Aralık' konularına odaklanılacak. Yapımcı Ali Avcı, "İster beğenin, ister beğenmeyin; gerçek şu ki Erdoğan, son çeyrek asra damga vuran bir lider. Bu filmlerle Reis'in ruhunu göreceğiz. Reis'i tanıyacağız" diyor.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukluğundan başlayıp, özel yaşamına odaklanan ‘Reis’ filmi, 1 Kasım erken genel seçiminin neticelenmesinin hemen ardından, önceki gün kamuoyuna yeniden ‘hatırlatıldı’. Çok sayıda basın kuruluşuna, filmin sosyal medyadaki YouTube kanalında yer alan fragmanının adresi ve konusu iletilirken, Erdoğan’ın “6 yaşında başlayan ve Belediye Başkanlığı zamanından cezaevine girdiği döneme kadar uzanan kısmı ile kaleme alınmış” filmin yapımcısının da Ali Avcı olduğu belirtildi.

Cumhuriyet gazetesinden Ceren Çıplak'ın haberine göre, kurulduğu günden bu yana AKP üyesi olan Avcı’nın imzasını taşıyan film, yaklaşık 5 milyon dolarlık bir bütçe ile beyazperdeye taşınıyor. Tıpkı ‘Baba’ ve ‘Yıldız Savaşları’ veya ‘Rocky’ gibi bir ‘seri’ olarak tasarlanan uzun metrajlı ‘Reis’ projesinin yönetmenin ise, Hüdaverdi Yavuz olacağı belirtiliyor. Sanat dünyası, Yavuz’u yalnızca TRT’deki dizileri ve 2010 tarihli, bir aileyi konu alan tek sinema filmi ‘Eşrefpaşalılar’ ile tanıyor. Öte yandan, ‘Reis’ filminde Tayyip Erdoğan rolü için Mete Horozoğlu’na teklif götürülmesi planlanıyor. Erdoğan rolü için düşünülen diğer isimler ise Sinan Albayrak ile Caner Cindoruk olarak seçilmiş. Başında Avcı olmak üzere, ismi henüz açıklanmayan bir grup tarafından senaryosu yazılan ‘Reis’ için hemen hemen bütün çekimler ise, İstanbul’da yapılacak gibi görünüyor. Bu kapsamda ‘Reis’ serisinin birinci filminin mekânları, Erdoğan’ın da yaşamında iz bırakmış olan Kasımpaşa, Üsküdar ve Beykoz olacak.

İLK FİLM ÇOCUKLUK

İlk film Erdoğan’ın çocukluğundan başlayarak 1997’de okuduğu bir dörtlük nedeniyle 1999’da hapse girmesine kadar olan dönemi kapsayacak. Avcı’dan alınan bilgilere göre, ‘Reis’ filmine dair öteki bölümler ise sırasıyla Gezi ve 17- 25 Aralık gibi yakın tarihli siyasal ve toplumsal olaylar ekseninde işlenecek.

Reis’in “Dünyada ses getirecek bir film olmasını hedeflediklerini” belirten Avcı, ayrıca şunları da vurguluyor: “İlk filmde Erdoğan’ın ‘paralel’le, CHP ile kavgaları olmayacak. Filmde propaganda yok. Amacım, Erdoğan’ın ruhunu, dünyasını A’dan Z’ye anlatmak. Düşünün, bir şiir okuduğu için hapse giren bir insanın dramını... Bu büyük bir dramdır ve serinin ilkinde buna ağırlık vereceğiz.”

Avcı, filmin kilit cümlesinin “Reis’in ruhu” olduğunu vurgulayarak, “İster beğenin, ister beğenmeyin; gerçek şu ki Erdoğan, son çeyrek asra damga vuran bir lider. Bu filmlerle Reis’in ruhunu göreceğiz. Reis’i tanıyacağız” diyor. Şu ana dek yaklaşık 65 bin kez ‘tık’lanan iki ayrı fragmandaki ara yazılarda ise “Milli Birlik Komitesi, Menderes ve arkadaşlarını idam etmeye kararlıdır... Sıkıyönetime rağmen bu karara karşı çıkanlar vardı. Cesur, haklı ve yalnızdılar... Elbet bir yiğit gelecek ve zalimin zulmüne dur diyecek” ifadeleri göze çarpıyor. Daha sonra da Erdoğan’ın sesinden, “Kahraman bekleyen yığınlarını kahramansız bırakma Allah'ım...” sözü işitiliyor. (Cumhuriyet)

'Reis' adayları ne dedi?


Mete Horozoğlu: Benim işim oyunculuk. Benim için senaryo önemli. Oynayıp oynamamaya karar vermek için senaryoya bakmam lazım. Senaryoyu görmeden önce bir şey diyemem. Şu an bir film yapabilecek durumda değilim. Çünkü bir dizi anlaşmam var. Bundan önce bana benzer bir senaryo gelmişti ama kabul etmemiştim.

Caner Cindoruk: Hayır, oynamam. Siyasi ve yanlı bir şeyin içinde oynamak istemem. Beni etkilemeli senaryo. Senaryonun ne anlattığı önemli.