Erdoğan'ın okuduğu şiire Bakanlık prim vermemiş!

Erdoğan'ın okuduğu şiire Bakanlık prim vermemiş!
Erdoğan'ın okuduğu şiire Bakanlık prim vermemiş!
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki günkü konuşmasında okuduğu "Şafak Türküsü" şiirini yazan Nevzat Çelik, "O şiiri, idamla yargılandığım 12 Eylül döneminde, idamı anlatmak için annelere yazdım" dedi.


Ahmet Kaya'nın şarkı haline getirdiği şiirin 12 Eylül'ün idam edilen ilk ismi Necdet Adalı'yla özdeşleştiğini ifade eden Çelik, "O dönemi, idamı anlatan bir şiirdi. 16 kişilik koğuşta kalıyordum. 10 kişi idamla yargılanıyordu. Böyle bir ortamda annelere seslenen bir şiirdi. Adalı'ya atfen yazılmadı. Onunla hiç tanışmadım" dedi.

BAŞBAKAN'DAN DESTEK İSTEDİ
Sabah gazetesinde yayınlanan habere göre, Başbakan Erdoğan'dan şiirin tamamını okumasını isteyen Çelik, "Tamamını okumasını gerçekten çok isterim. Şiiri senaryolaştırıp, Kültür Bakanlığı'nın sinema destekleme kurumuna sundum. Destek almak istedik. Fakat ne yazık ki destek alamadık. Buna destek verirlerse, söylemleriyle örtüşür. Birbirini doğrular. Kendisini samimi bulmayanlar da samimi bulurlar" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşması sırasında ağlamasını da değerlendiren Çelik, "Şafak Türküsü'nde ağlaması gerekirken, mektupta ağladı" dedi. Referandumu 12 Eylül'ün rövanşı olarak algılamadığını ifade eden Nevzat Çelik, "12 Eylül Anayasası'nın değiştirilmesinden söz edeceksek, bunu toptan değiştirmeliyiz. Referanduma gideceksek, toptan değişim olmalı. Asla küçük bir paket halinde olmamalı. Evet de desem, hayır da desem vicdanım rahat olmayacak. İki söylem de beni kucaklamıyor. Ne yazık ki, dışarıda, çekimser kalacağım. Oy kullanmayacağım" diye konuştu. Çelik, değişiklikten beklentisi için şunları sıraladı: "Seçim barajının kaldırılması ya da yüzde 5'e indirilmesi, dokunulmazlıkların kaldırılması ve topluma grev hakkı." Çelik, Dev-Sol davasında idamla yargılanıp, 1987'de serbest bırakıldı. Asıl adı Nejden olan şairin, cezaevinde 1983'te yazdığı Şafak Türküsü, Nevzat Çelik adıyla yayınlandı. (Sabah)