Ereğli'de dostluk dolu festival

Ereğli'de dostluk dolu festival
Ereğli'de dostluk dolu festival
Zonguldak Ereğli'de düzenlenen 17. Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerinde Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a 'Sevgi Barış Dostluk Ödülü' verildi.

EREĞLİ- Türk sinemasına katkılarından ve başarılarından dolayı ünlü sinema sanatçıları Türkan Şoray ve Kadir İnanır, festival komitesi yürütme kurulunca "Sevgi Barış Dostluk Ödülü"ne layık görüldü.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, İnanır ve Şoray’a, sanatçıların baş rollerini paylaştıkları "Selvi Boylum Al Yazmalım" filminin müziği eşliğinde ödülünü takdim etti.

Ereğli Belediye Başkanı Posbıyık, yaptığı konuşmada, sanatçılara sunulan karşılıksız sevginin kendilerini son derece mutlu ettiğini belirterek, "Her ikisi de son derece mutlular. Onlara bu ödülü vermekten ben de büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

Töreni izleyenlerin tezahüratlarından dolayı duygusal anlar yaşayıp gözleri dolan ve heyecanlanarak bir süre konuşmasına başlayamayan Türkan Şoray, "kelimelerin kifayetsiz kaldığını" söyledi.

İzleyicilerle kalpten kalbe bir sevgi alışverişi yaşadığını anlatan Şoray, şöyle dedi:

"Hepinizin sevgisini yüreğimde hissediyorum. Şu anki duygularımı anlatmam mümkün değil, sizi çok seviyorum. Hepinizi yüreğinizden öpüyorum. Bizi bu kadar mutlu ettiğiniz ve sevgiyi verdiğiniz için ne diyeyim? Dünyanın en mutlu insanıyım, teşekkür ederim. Mutluluktan ağlamamak mümkün mü? Hüngür hüngür ağlamak istiyorum. Meslek yaşamımın en unutulmaz gecesi olacak. Hepinizi tek tek sarılıp öpmek istiyorum."

Kadir İnanır da sanatın hiçbir kural tanımayacağını ifade ederek "Ereğl bu kadar kalabalık hangi siyasetçiyi karşıladı. Biz çünkü, tertemiz ve namuslu ellerimizle sizi çok seven insanlarız, biz sanatçıyız. Biz her türlü olumsuzluğa karşı muhalefette olan insanlarız" diye konuştu.

Tek güçlerinin sevenleri olduğunu vurgulayan İnanır, şöyle devam etti:

"Buraya gelirken coşkuyla karşılanacağımızı biliyordum ama böylesini asla aklımdan geçirmiyordum. Başkan’a bu organizasyonu için teşekkür ediyorum, örnek olsun. Buraya çok mutlu ve endişesiz geldim. Çünkü, ben bu ülkenin bütün insanlarını çok seviyorum ama ne yapayım Karadenizliyim. İçtiğimiz suyun, yediğimiz ekmeğin ve baktığımız denizin biraz ayrıcalığı var. Bütün Türkiye mazur görsün. Onun için ben buraya davetli olan sanatçılara Karadenizliler adına ’hoş geldin’ diyorum."

Etkinlikler kapsamında, Serdar Ortaç ve Bengü konser verdi. Serdar Ortaç’ın kendisini kaç kişinin izlediğini merak ettiğini anlatan Başkan Posbıyık, "Burada 1 milyon kişi var" iddiasında bulundu. Çok sayıda kişinin izlediği konserlerde, Belediye Başkanı Posbıyık, sanatçılara yöresel elpek bezinden şal ve çeşitli armağanlar verdi.(aa)