Erginoğlu & Çalışlar'a Almanya'dan 'ICONIC' ödül!

Erginoğlu & Çalışlar'a Almanya'dan 'ICONIC' ödül!
Erginoğlu & Çalışlar'a Almanya'dan 'ICONIC' ödül!
Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, Bakü'deki eski tersane bölgesinin restorasyonu ve master planını içeren 'New Power Station' projesiyle Almanya'nın en itibarlı ödül programlarından ICONIC Awards'un sahibi oldu. ICONIC Awards'u önceki yıllarda kazananlar arasında Zaha Hadid, Von Gerkan, Nabil Gholam gibi önemli mimarlar bulunuyor.

2010 yılında gerçekleştirdiği Tuz Ambarı projesiyle Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) büyük ödülü kazanan ilk Türk mimarlık ofisi olan Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, uluslararası platformdaki prestijli ödüllerine bir yenisini ekledi. Erginoğlu & Çalışlar, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün güney tarafında bulunan bir koyda, petrol platformlarında çalışan teknelerin doğal bir liman olarak yanaştığı, eski tersanenin bulunduğu bölgede yer alan binaların restorasyonu ve bu bölgenin master planını içeren ‘New Power Station’ projesiyle Almanya ’nın en itibarlı mimari ödül programlarından ICONIC Awards’un sahibi oldu.

Dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce projenin yarıştığı ICONIC Awards, disiplinlerarası etkileşime odaklanan ilk mimarlık ve tasarım yarışması olarak her yıl dünyanın en iyi projelerini seçiyor. German Design Council tarafından düzenlenen ICONIC Awards; tüm dünyadan iyi mimarlık örneklerini buluşturan bir zemin oluşturmayı amaçlıyor. Yaşam kalitesini zenginleştirme anlamında örnek teşkil eden projeleri değerlendirmeye alan ödül programı, vizyoner, sürdürülebilir tasarımların önemine dikkat çekerek, bu duyarlılıkla proje üreten mimarları, tasarımcıları, inşaat sektörü ve endüstrisini ödüllendiriyor.

Daha önceki yıllarda Zaha Hadid, Von Gerkan, Nabil Gholam gibi önemli mimarların kazandığı ICONIC Awards’un ödül töreni 3 Ekim 2015’te Münih Expo kapsamında gerçekleşecek. ICONIC Awards 2015’te 1’incilik ödülüne değer bulunan Erginoğlu & Çalışlar, 2010 yılında gerçekleştirdiği Tuz Ambarı projesiyle Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) büyük ödülü kazanan ilk Türk mimarlık ofisi olmuştu.

ICONIC Awards’ta mimari alanında ödül kazanan ‘New Power Station’ projesi, Bakü’nün güney tarafında bulunan bir koyda, petrol platformlarında çalışan teknelerin doğal bir liman olarak yanaştığı, eski tersanenin bulunduğu bölgede yer alan binaların restorasyonu ve bu bölgenin master planını ele alıyor. Erginoğlu & Çalışlar, ‘New Power Station’ projesiyle ilgili “1900’lü yılların başında Siemens tarafından yapılan enerji santrali binası, işlevini yitirmekle beraber, görkemli bir taş bina olarak bölgenin karakterini belirleyen bir etkiye sahip. Masterplanın şekillendirilmesindeki en önemli unsur, mevcut “New Power Station” binalarının, istenilenin aksine, yıkılıp yeniden yapılması yerine, restore edilmesi ve bölgeye yeni bir kimlik kazandırılması yönünde verilen karardır. Bu doğrultuda binalar, Bakü’nün hızlı gelişimine paralel olarak doğan eğlence ve kültür mekânları ihtiyacına cevap verecek şekilde yeniden işlevlendirildi. ‘New Power Station’ binaları, farklı organizasyonlara imkân tanıyan, içerisinde; caz kulübü, kongre, seminer ve fuarların gerçekleşeceği çok amaçlı salonların bulunacağı bir yapı grubu olarak tasarlandı” yorumunu yapıyor.


‘New Power Station’ projesinin tasarım ekibinde İ. Kerem Erginoğlu ve Hasan C. Çalışlar’ın yanı sıra Fatih Kariptaş, Serhat Özkan, Zeynep Şankayanağı, Sezen Bilge, İdil S. Yücel, Füsun Seçer Kariptaş yer alıyor.