Erişiyorsam varım! diyenlerin hikayeleri

Erişiyorsam varım! diyenlerin hikayeleri
Erişiyorsam varım! diyenlerin hikayeleri
''Erişiyorsam Varım! İstanbul'' sergisi 31 Ekim tarihine kadar İsveç ve Türkiye'den 22 engelli bireyin hikayesine odaklanıyor.

Kadıköy Belediyesi ‘‘Tasarım Atölyesi Kadıköy’’ (TAK) ve İTÜ Taşkışla Binası’nda ziyarete açılan ‘‘Erişiyorsam Varım! İstanbul ” sergisinde, BM Engelli Hakları Komitesi Üyesi Şafak Pavey’in de aralarında bulunduğu, İsveç ve Türkiye ’de yaşayan, farklı  yaş ve engel grubundan toplam 22 bireyin fotoğraflarıyla birlikte bireysel yaşam hikayelerine de yer veriliyor.

Engelli bireylerin haklarının toplumsal yaşamda henüz tam olarak yansıtılmadığı düşüncesinden yola çıkan sergiye, fotoğrafları ve yaşam hikayeleri ile destek veren isimler, fiziksel ve/veya zihinsel engelli bireyler için toplumda erişilebilirlik ve bütünleştirme konularını gündeme getirmek amacıyla bir araya geldi.

İsveç’in önderliğinde daha önce dünyanın çeşitli ülkelerinde de düzenlenen bu projeyi Türkiye’de yinelemekten mutluluk duyduklarını belirten İsveç Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Suzi Erşahin “Erişilebilirlik dediğimiz kavram tekerlekli sandalye rampalarının çok ötesinde bir olgudur ve Türkiye’de engelli bireylerin eşit şartlarda toplumsal yaşama katılmasını sağlamak demokrasinin bir konusudur. İsveç Başkonsolosluğu olarak bu alanda hak temelli çalışan STK’larla işbirliği yaparak Türkiye’de engelli bireylerin yaşadıkları zorluklara ve çözüm önerilerine dikkat çekmeyi hedefledik’’ dedi.

Erişiyorsam Varım! İstanbul Sergisi için İsveç Konsolosluğu ile ortak bir çalışmaya imza atan Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK) ve Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) bu proje sayesinde BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ne dikkat çekmek istiyor.

RUSİHAK Proje Eş-Koordinatörü Sevgi Çiçek Hilton, “RUSİHAK olarak hak temelli bir mücadele veriyoruz. Ruh sağlığı ve bunun çevresinde oluşan büyük insan hakları ihlalleri var. Ülkemizde hala birçok insan “şizofren” gibi hastalık tanımlamaları kullanılarak aşağılanmaya çalışılıyor. Biz bunu değiştirmek ve psiko- sosyal engellilik alanında BM Engelli Hakları Sözleşmesi ile uyumlu yeni bir yaklaşım oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yüzden, bu sergi hem derneğimiz, hem de engelli bireyler için büyük önem taşıyor’’ dedi.

ENGKAD Proje Eş-Koordinatörü ve Engelli Hakları Aktivisti İdil Seda Ak ise “Türkiye’de hem kadın hem de engelli olmanın çifte dezavantaj yarattığını biliyoruz ve dezavantajları ortadan kaldırmak için mücadele etmeye çalışıyoruz. İsveç Başkonsolosluğu ve RUSİHAK ile ortak bir proje içinde yer almak bizi sevindiriyor. Bu sergi ve beraberinde yürütülen panellerde hem kadın hem de engelli bireylerin hak taleplerini güçlü bir şekilde duyurabilmeyi hedefliyoruz. Umarım bu proje sayesinde Türkiye’de oluşturmaya çalıştırdığımız hak temelli anlayış ivme kazanır ve hızla daha geniş kitlelere yayılır’’ dedi.

Çeşitli paneller ve atölye çalışmalarıyla toplumda herkes için eşit ve onurlu yaşam hakkının öneminin altını çizen sergi, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi uyarınca benimsenen değerlerin topluma yayılmasını sağlayarak  “engel” kavramına farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.

‘‘Erişiyorsam Varım! İstanbul’’ Sergisi Türkiye’de yaşayan  farklı yaş ve engel grubundan toplam 8 kişinin portresine yer veriyor. Sergide Berkay Uygunoğlu’nun objektifi ve Nilay Vardar’ın kalemi ile yer alan hikayeler sayesinde, ziyaretçiler portreleri sergilenen kişilerin günlük hayatına temas etme fırsatı bulacak.

PAVEY: KÜLTÜREL BARİYER VAR

Sergide portresiyle yer alan Pavey ‘‘sanatçı olmayı hayal edip politikacı olan tek kişiyim sanırım’’ sözleriyle çocukluk hayalini aktarıyor. Türkiye’nin imzaladığı BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin önünde mali ve kültürel bariyerler olduğunu dile getiren Pavey “Engellinin ‘günahkar olarak algılanmasından’, ‘kamusal göz estetiğini’ bozmaya uzanan geniş bir bariyer bu” diyor. 

“Erişiyorsam Varım! İstanbul” Projesi Ekim ayı boyunca etkinliklerle devam edecek.  Detaylı bilgi için: https://www.facebook.com/events/1728591524031499/