Erkekler gerçekten 'süper kahramanlar' mı?

Erkekler gerçekten 'süper kahramanlar' mı?
Erkekler gerçekten 'süper kahramanlar' mı?
Feminist tiyatro yapan Bab-ı Tiyatro yeni oyunu 'id ego ve süperkahraman' ile bu kez kadın gözüyle erkeklerin dünyasını sahneye taşıyor...

Erkek gerçekten rahat, hakim ve özgür müdür, yoksa köşeli, zorba ve çıkışı olmayan bir dünyaya mı hapsolmuştur? Erkek olmak bir üstünlük müdür? Kim belirler sınırları? Bab-ı Tiyatro’nun yeni oyunu ‘id ego ve süper kahraman’da yazar , kadın gözüyle erkeklerin dünyasına bakıyor. 10 yıldan uzun süredir feminist tiyatro yapan Zeynep Kaçar’ın yazıp yönettiği oyunda, oyuncu Emre Eryiğit Amerikalıların çekeceği bir filmin başrolü için görüşmeye çağrılır. Görüşme boyunca tüm numaralarını sergiler. Dans eder, şarkı söyler, üç top çevirir, yerlerde sürünür, ağlar, güler, en gizli sırlarını anlatır, gerekirse alttan alır, gerekirse tehdit eder. O, anne ve babasının biriciği, Neslihan’ın erkek kardeşi, Füsun’un sevgilisi, az homofobik, epey maço, biraz aktör, biraz soytarı, çokça şişirilmiş bir erkeklik yalanı, çağımızın süper kahramanıdır. 
Cem Sürgit’in rol aldığı oyunun ışık tasarımı Bilge Açıkgöz’e, afiş tasarımı Barış Çakmak’a ait.
2008’de kurulan ve bugüne dek ‘Sahici İnsanlar/Plastik Ölümler’, ‘Koltuk Takımı’ ve Cornell University ortak yapımı ‘S/HE’ adlı oyunları sahneleyen Bab-ı Tiyatro 2011 yılından beri de ‘Varolmayan Ayşe’nin Muhteşem Macareları’ adlı oyunu sahneliyor. ‘Varolmayan Ayşe’nin Muhteşem Macareları’nda ekip kadın olmaya dair kapsamlı ve eğlenceli bir metni sahneliyor. 

‘id ego ve süper kahraman’ 17, 24 Mart saat 20.30’da, ‘ Varolmayan Ayşe’nin Muhteşem Maceraları’ ise 12 Mart, 20.30’da Şişli, Halaskargazi Caddesi’ndeki Sahne3’te izlenebilir.


  ETİKETLER:

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Hakim

  ,

  yazar

  ,

  aktör

  ,

  plastik

  ,

  şişli